Dansk bøfhus risikerer at skulle lukke flere restauranter
Jensens Bøfhus risikerer at skulle lukke fire restauranter i forbindelse med, at regeringen har forlænget coronarestriktionerne.
Den danske familierestaurant Jensens Bøfhus kæmper for at holde liv i serveringen af bøffer, softice og salat.
Fire ud af kædens i alt 21 restauranter i Danmark har nemlig så svært ved at få økonomien til at hænge sammen, at de risikerer at skulle dreje nøglen om og afskedige 110 medarbejdere.
Det skriver TV2 Fyn.
Ifølge mediet drejer det sig om to restauranter i København, en restaurant i Silkeborg og en restaurant i Viborg.
»Vi har oplevet en omsætning, der er gået op og ned under coronatiden. Det kan vi godt navigere i. Men efter at statsministeren har forlænget restriktionerne, er vi gået et ryk nedad, og dét har gjort det kritisk for de her fire restauranter,« siger Anders Nikolaisen, adm. direktør, til TV2 Fyn.
Ifølge direktøren har bøfkæden indledt en række drøftelser med medarbejdere i de fire restauranter, hvor der bl.a. bliver drøftet midlertidige lukninger, sammenlægning af restauranter og nedsat arbejdstid for at sikre restauranternes overlevelse.
Umiddelbart ser det dog ikke kun ud til at være coronakrisen og dens usikre fremtid, der har skubbet til økonomien i kæden.
Allerede i virksomheden seneste regnskab for 2019 leverede Jensen Bøfhus et underskud på 4,6 mio. kr. efter skat.
I den forbindelse investerede selskabets aktionærer 20 mio. kr. i selskabets egenkapital, hvilket ifølge regnskabet styrkede egenkapitalen væsentligt. Derudover har koncernen efter regnskabsårets afslutning indgået en aftale med en ny bankforbindelse og fået stillet yderligere et lån på 10 mio. kr. til rådighed gennem aktionærerne.
Ifølge TV2 Fyn vil ledelsen i Jensens Bøfhus ikke udtale sig om kædens foreløbige omsætning eller resultat for 2020.
Anders Nikolaisen fortæller dog til mediet, at den danske restaurantkæde forventer at ende året med underskud og en mindre omsætning end forrige år.
Ved udgangen af 2019 omfattede Jensens Bøfhus 21 restauranter i Danmark, seks restauranter i Sverige og én i Norge.
Det samlede antal gæster lød forrige år på omkring 2,7 mio. i samtlige af kædens restauranter.