Fortsæt til indhold

Dansk forsikringsrebel solgt

Next er nu kommet på udenlandske hænder. Kunderne bliver ikke berørt.

Pelle Martin Smidt, nu forhenværende adm. direktør i Next, som netop er blevet solgt.
Erhverv

Pelle Martin Smidt og Lars Kromand har gjort det før. Solgt en virksomhed til udlandet for et større millionbeløb.

Først gjorde de det med it-kometen Zitcom, som indbragte dem hver i omegnen af 100 mio. kr.

Nu har de to iværksættere for et hemmeligt beløb solgt deres forsikringsfirma Next, der er blevet kendt som forsikringsbranchens rebel med et udelukkende fokus på en gør-det-selv-løsning for kunderne digitalt.

Køberen af Next er investeringsgruppen Argosy, der hører hjemme på Isle of Man. Argosy samarbejder tæt med det sydafrikanske forsikringsselskab King Price Insurance, som derfor har fået to ansatte ind i danske Nexts bestyrelse.

»Vi har bevist, at onlinesalg af finansielle produkter kan blive en væsentlig, ny salgskanal i forsikringsbranchen. Der har været investeret kraftigt i Next, og de seneste år har bevist, at selskabet også er rentabelt – og har meget tilfredse kunder,« siger Pelle Martin Smidt i en pressemeddelelse.

Next blev stiftet i 2013 med målet om at revolutionere forsikringsbranchen.

Next har ikke selv båret risikoen i de forsikringer, selskabet har solgt. Det er i stedet forsikringsselskabet Nem Forsikring, som Sparekassen Kronjylland og Middelfart Sparekasse er medejere af sammen med Pelle Martin Smidt og Lars Kromand.

Nem Forsikring var også medejer af Next, men udtræder nu helt af ejerkredsen og bestyrelsen, nøjagtigt som Pelle Martin Smidt og Lars Kromand gør.

Ny adm. direktør i Next er Ivar Sperling, der har en lang fortid på ledelsesposter i forsikringsbranchen.

Han fortæller, at de nye ejere af Next ser et stort potentiale i virksomheden, som omsætter for 80 mio. kr. om året og har høj kundetilfredshed.

»Den nye ejer vil gerne finde fodfæste på det europæiske forsikringsmarked, og der kiggede de konkret på mulige opkøb i Portugal, Tjekkiet og Danmark. Valget endte så på Next, som skal udvides og udvikles til næste niveau, uden at det skal være en vanvittig ekspansion,« siger Ivar Sperling.

Argosy har etableret firmaet Easysure Denmark som moderselskab for Next i Danmark. Planen er at søge om en licens til Easysure Denmark, så selskabet ikke kun kan formidle og sælge forsikringer, men også være det bagvedliggende forsikringsselskab med ansvar for policen.

De nuværende 14.000 kunder i Next kommer ikke til at mærke ejerskiftet, forklarer Ivar Sperling.

»Kunderne vil opleve business as usal. De bliver fortsat serviceret af de dygtige og dedikerede medarbejdere i Next. Det er vigtigt for os, at både kunder og medarbejdere oplever vante rammer, selv om ejerskabet skifter hænder,« siger han.

Selvom Next har eksisteret siden 2013, er det kun lykkedes selskabet at skabe overskud én gang. Det skete i 2018, hvor indtjeningen var 2,5 mio. kr.

De mange års underskud har betydet, at egenkapitalen var negativ med 15,2 mio. kr. ved seneste regnskabsafslutning.

Artiklens emner
Forsikringsbranchen
Next