Nyt vaccinebud: Modernas er 94,5 pct. effektiv
For godt halvanden uge siden kom Pfizer på banen med en vaccine der skulle være mere end 90 pct. effektiv mod coronavirus. Nu er foreløbige testresultater blevet offentliggjort af en konkurrent, og deres bud på en vaccine er hele 94,5 pct. effektiv.
Endnu en spiller er på trapperne med en vaccine mod coronavirus. Det er det amerikanske biotechselskab Moderna, der netop har offentliggjort deres bud på en vaccine.
En foreløbig opgørelse i fase 3 af de kliniske tests viser, at vaccinen er hele 94,5 pct. effektiv mod Covid-19.
Det skriver Moderna i en pressemeddelelse.
Selskabet er så sikre på vaccinen, at der bliver søgt om nødgodkendelse inden for få uger, oplyser de i meddelelsen.
Moderna har haft 30.000 deltagere i fase 3 studiet, opdelt i forskellige grupper fordelt på alder, køn, race og etnicitet. Der er ifølge selskabet ingen forskel på, hvordan vaccinen virker på tværs af grupperne - hverken i forbindelse med effektivitet eller sikkerhed.
Desuden er testdeltagerne blevet inddelt i to forskellige grupper; den ene gruppe fik en placebo-vaccine, den anden gruppe fik Modernas bud på en vaccinekandidat. I alt 95 blev smittet med Covid-19, hvoraf 90 var i placebo-gruppen og de resterende 5 var i vaccine-gruppen. På den baggrund konkluderer Moderna, at vaccinen er 94,5 pct. effektiv.
»Dette er et afgørende øjeblik i udviklingen af vores COVID-19-vaccinekandidat. Siden begyndelsen af januar har vi forfulgt denne virus med det formål at beskytte så mange mennesker rundt om i verden som muligt. Hele tiden har vi vidst, at hver dag betyder noget. Denne positive foreløbige analyse fra vores fase 3-undersøgelse har givet os den første kliniske validering af, at vores vaccine kan forhindre COVID-19-sygdom, herunder svær sygdom,« udtaler Stéphane Bancel, administrerende direktør for Moderna i pressemeddelelsen.
En markant forskel mellem Pfizers vaccinebud og Modernas vaccinebud er holdbarheden. Moderna oplyser, at deres vaccinekandidat forventes at forblive stabil i normale køleskabstemparaterur i 30 dage. Ved længere holdbarhedstid kan vaccinen fryses ned ved -20 grader, og dermed kan den holde i seks måneder.
Ved udgangen af 2020 forventer virksomheden at have ca. 20 millioner doser vaccine klar til at blive sendt på markedet i USA. Moderna regner med at kunne fremstille 500 til 1 milliard doser globalt i 2021, som det står beskrevet i meddelelsen.
Moderna har også offentliggjort foreløbige resultater på bivirkninger ved indtagelse af vaccinen. Studiet indikerede, at vaccinen generelt ikke førte til bivirkninger. Dem der dog fik bivirkninger, var milde eller moderate i sværhedsgrad, og kun 2 pct. fik svære bivirkninger i form af rødme, hovedpine, muskelsmerter og ledsmerter. Disse svære bivirkninger var generelt kortvarige, oplyser selskabet.
Meddelelsen har sendt Moderna-aktien i en himmelflugt. I forvejen var aktien steget markant, men med dagens nyhed er værdien blevet firedoblet - bare i år.



