Southwest Airlines undgår fyringsrunder efter hjælpepakke i USA
Det amerikanske luftfartsselskab lægger nu sine planer om fyringer og lønreduktioner næste år på hylden.
Planerne ændres efter at den amerikanske præsident, Donald Trump, natten til mandag dansk tid endelig underskrev lovforslaget bag hjælpepakken til den coronaramte amerikanske økonomi.
Ifølge Bloomberg kan de amerikanske luftfartsselskaber se frem til at få 15 mia. dollar til lønninger, hvilket skulle dække lønningerne frem til udgangen af marts.
Southwest Airlines havde ellers forberedt sig på at skulle sige farvel til op mod 7300 ansatte i januar, og der ville muligvis komme flere fyringsrunder i marts og april.
Men med hjælpepakken, hvor luftfartsselskabet vil få 2 mia. dollar, er fyringsrunder i 2021 udelukket, siger topchef Gary Kelly til Bloomberg.
Southwest Airlines-aktien stiger 0,4 pct.

