Erhverv

Kemigigant reserverer yderligere 13 mia. kr. til kræftramte

Kemikoncernen Bayer har nu forpligtet sig til at betale yderligere 13 mia. kr. til kræftramte, der har været i berøring med ukrudtsmidlet Roundup. Dermed løber de samlede erstatninger op i næsten 80 mia. kr.

Artiklens øverste billede
Den tyske kemikoncern Bayer betaler milliarder af kroner i erstatning til kræftramte, der har været i berøring med Roundup. Foto: Reuters.

Kemikoncernen Bayer AG har i dag reserveret yderligere knap 13 mia. kr. til erstatninger til kræftramte.

Bayer overtog for få år siden den amerikanske konkurrent Monsanto for omkring 400 mio. kr., og med i den handel viste der sig at følge en tidsindstillet finansiel bombe. Et af Monsantos vigtigste produkter var ukrudtsmidlet Roundup, som hævdes at være skyld i, at blandt andet gartnere har fået kræft.

Det bestrider Bayer, men juridisk har selskabet strakt våben og accepteret at betale erstatninger.

Allerede i juni 2020 indgik Bayer et forlig, som indebar, at selskabet skulle betale omkring 65 mia. kr. i erstatninger. Dette beløb skulle lukke hovedparten af de mere end 100.000 søgsmål, som kræftramte amerikanere allerede har rejst med påstand om, at Roundup er skyld i deres sygdom.

Bayer har i dag offentliggjort et forlig, som indebærer, at kemikoncernen afsætter yderligere knap 13 mia. kr. til dækning af fremtidige søgsmål fra kræftramte, der har været i berøring med Roundup. Aftalen skal godkendes af en distriktsdomstol i Californien, hvor sagen har verseret de seneste år.

Ifølge Reuters indebærer aftalen, at hver ny sagsøger de kommende fire år kan modtage op til 1,3 mio. kr. Er sagsøgerne ikke tilfredse med det, har de mulighed for selv at rejse en sag. 

Roundup, som er handelsnavnet for ukrudtsmidlet glyphosat, er stadig i handlen og er særlig udbredt i USA, hvor en række afgrøder er blevet genmodificeret, så de kan tåle midlet.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.