Antallet af indbrud i danske hjem er faldet drastisk
Antallet af indbrud i danske hjem er faldet med 60 pct. siden 2010, viser en ny undersøgelse.
De fleste danskere har desværre prøvet det; at komme hjem fra en glad aften, en overnatning eller en ferie, hvor huset eller lejligheden er blevet gennemrodet af ubudne gæster og dyrebare ting er stjålet.
Men selv om det sker for mange hvert år, tyder nye tal på, at der sker færre indbrud mod danske hjem end tidligere.
Fra 2010 til 2020 er antallet af anmeldte indbrud faldet med 60 pct. fra 44.788 anmeldte indbrud til 17.529. Det viser tal fra Danmarks Statistik, som ejendomsmæglerkæden Nybolig har analyseret.
»For dem, som oplever et indbrud i deres bolig, kan sådan en statistik måske virke ligegyldig, men det er ikke desto mindre en god nyhed, at man nu kan føle sig mere sikker i sit hjem. 60 pct. er immervæk noget af et fald,« siger Thomas Hovgaard, der er kommunikationschef i Nybolig, i en pressemeddelelse.
Han forventer, at antallet af indbrud vil falde yderligere og mere drastisk som følge af de hårde coronarestriktioner fra regeringen, der har betydet, at mange har været nødsaget til at arbejde hjemme siden marts 2020 og måtte aflyse charterferien til sydens sol.
Undersøgelsen viser desuden, at Sjælland er den landsdel, hvor der begås klart flest indbrud, og særligt Nordsjælland er tyvenes favoritdestination.
Det overrasker ikke Thomas Hovgaard, fordi man i det nordsjællandske finder de såkaldte ”dyre” områder, hvor tyvene formoder, at de kan finde de største værdier.
I de senere år har der været et stort offentligt fokus på at forebygge indbrud, og der har været mange bud på præventive løsninger. Alarmselskaber har udvidet mulighederne for endnu mere overvågning, og nabohjælp er blevet mere og mere populært.
Nabohjælp går kort fortalt ud på, at man på en villavej aftaler at holde ekstra øje med hinandens boliger; især når man ved, at naboen ikke er hjemme. Det anser Thomas Hovgaard som en god løsning.
»Ud over alarmer og sensorer, der tænder lys for at skræmme tyvene væk, er det også en rigtig god og præventiv idé at alliere sig med sine naboer for at holde ekstra øje med hinandens boliger og mistænksomme personer, som lusker omkring i kvarteret,« siger Thomas Hovgaard i pressemeddelelsen.

