Erhverv

Regeringen ser på mulighed for tilskuere til EM i København

Fodboldforbund kræver, at der kan komme fans på stadion, når EM i fodbold afvikles. Regeringen er positiv.

Artiklens øverste billede
- EM nærmer sig, og hvor ville det da være skønt at kunne samle mange mennesker på stadion til de kampe, der skal holdes i Danmark. Det er en stor international begivenhed på dansk jord, siger Joy Mogensen. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix

Dette års EM i fodbold er på forhånd sikret en plads i historiebøgerne, men det er fortsat et åbent spørgsmål, om det bliver afviklet med fans på stadion.

Det er et krav fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Kulturminister Joy Mogensen (S) bekræfter, at det også er regeringens ønske, når fire kampe spilles i København til juni.

- Vi er i god dialog med aktører herom, og sundhedsmyndighederne er i gang med at vurdere et forsvarligt og muligt setup, siger hun i en skriftlig kommentar.

Sommerens slutrunde skulle have været afviklet i 2021, men blev udskudt på grund af coronapandemien.

København er blandt de 12 byer, der er udset til at skulle huse kampe ved fodboldturneringen. Danmarks tre gruppekampe samt en ottendedelsfinale skal efter planen afvikles i Parken.

Senest 7. april skal landene meddele Uefa, om det kan lade sig gøre at lukke fans ind. Og det ser sådan ud.

- EM nærmer sig, og hvor ville det da være skønt at kunne samle mange mennesker på stadion til de kampe, der skal holdes i Danmark. Det er en stor international begivenhed på dansk jord, siger Joy Mogensen.

Dansk Boldspil-Union (DBU) er i dialog med myndighederne og håber, at det kan lade sig gøre.

Superligaen har haft ordninger, hvor et begrænset antal tilskuere fik tilladelse til adgang på stadion.

Eksempelvis arbejdede FC København i en periode under coronapandemien på at kunne lukke omkring 12.000 tilskuere ind.

Så mange tilskuere nåede FCK dog aldrig at få på stadion, før nye nedlukninger spolerede planerne.

Statsminister Mette Frederiksen (S) har sagt, at hun forventer en nogenlunde normal sommer, og årstiden er da også med arrangementet.

20. april beslutter Uefa endegyldigt, hvordan EM-slutrunden skal afvikles.

EM spilles fra 11. juni til 11. juli.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.