Eva Berneke stopper som topchef i KMD
Ny administrerende direktør bliver Per Johansson, der er hentet internt
Efter syv år som som topchef i KMD stopper Eva Berneke. Hun har selv opsagt sin stilling og går af med udgangen af marts.
Ny administrerende direktør bliver Per Johansson, der er internt rekrutteret i KMD, hvor han har været direktør og medlem af topledelsen siden 2018. Han overtager den 1. april.
Den nordiske it-koncern KMD er ejet af den japanske NEC Corporation.
»Jeg er meget tilfreds med og stolt over at kunne overdrage KMD til et kompetent lederteam, som har kunnet frembringe en stærk, ny CEO. Jeg er sikker på, at KMD vil være i de bedste hænder med Per ved roret, og jeg ser frem til at følge selskabets videre vækst og fremgang sammen med NEC,« siger Eva Berneke.
Efter næsten 14 år i Danmark flytter Eva Berneke sammen med sin familie tilbage til Paris, hvor hun boede fra 1998 til 2007.
Hun fortsætter som bestyrelsesmedlem i LEGO, Vestas og Nationalbanken og vil bruge mere tid på sin senest erhvervede bestyrelsespost, den franske Grande École: École Polytechnique i Paris.
Hendes afløser Per Johansson kom til KMD i 2018 som direktør med ansvar for KMD-koncernens forretningsområde for software til den finansielle sektor.
Før ansættelsen i KMD var Per Johansson koncerndirektør for Financial Services i det nordiske it-selskab, der i dag hedder TietoEvry.
Fra 2013 til 2017 var han også direktør for selskabets svenske afdeling. Han kom til TietoEvry i 2009 fra en stilling som direktør i det nuværende CGI. Forud for det havde han forskellige stillinger i Atos.
Per Johansson er svensk, og han er uddannet i marketing ved Lunds Universitet og har en MBA fra University of Warwick i Storbritannien.
»KMD har været inde i en stærk strategisk udvikling i en årrække, og NEC-ejerskabet er et solidt fundament for de næste trin på vores strategiske rejse. Vores vigtigste opgave er at fastholde et skarpt fokus på hjemmemarkedet samtidig med, at vi udvider og accelererer vores globale, skalérbare softwareforretning,« lyder det fra Per Johansson.
KMD er en af de største danske it-virksomheder og udvikler og leverer software- og serviceløsninger til kommune-, stats- og erhvervssegmentet i Danmark samt udvalgte segmenter i Skandinavien.
KMD har dattervirksomheder i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Polen og har over 1.500 danske og internationale kunder fra den offentlige og private sektor, heraf omkring 800 danske og udenlandske virksomheder.
Koncernen har en årlig omsætning på omkring 5,4 mia. kr. og har cirka 3.200 ansatte.

