• For abonnenter
Erhverv

Erhvervsministeren er klar med 500 mio. kr. i regeringens svar på ”Løvens Hule”

Syv regionale vækstteams har budt ind med en bred vifte af projekter og tiltag, som nu er i spil til at få del i en vækstpulje på 500 mio. kr. målrettet lokal vækst og skabelsen af nye job.

Artiklens øverste billede
Erhvervsminister Simon Kollerup modtager i dag en bred vifte af anbefalinger til nye lokale væksttiltag fra syv regionale vækstteams. Kampen står om 500 mio. kr., som deles ud på de tiltag, der bliver udvalgt. Foto:Stine Bidstrup.

Efter tre måneders intenst arbejde afleverer syv regionale vækstteams i dag en bunke gode idéer til at skabe vækst og nye job rundt om i Danmark.

Modtageren er erhvervsminister Simon Kollerup, der sammen med bl.a. Dansk Erhvervsfremmebestyrelse nu får opgave med at udvælge de projekter og idéer, der

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.