• For abonnenter
Erhverv

Dommerformand ser brug af nedsat straf som udtryk for "sygdom" i systemet

Efter opråb fra presset byret vil justitsministeren forsøge at komme brugen af strafnedsættelser til livs. Han lægger op til strammere regler, men det er systemet, der skal reddes, mener formand for Dommerforeningen.

Artiklens øverste billede
Nick Hækkerups nye lovforslag skal udmøntes i flerårsaftalen om begrænsning af brugen af strafnedsættelse, men hvordan det skal udmøntes, kommer ministeren ikke yderligere ind på. Foto: Aleksander Klug

Opråb fra blandt andet politikere har fået justitsminister Nick Hækkerup (S) på banen, efter ventetider har reduceret straf i hver tiende sag ved Retten i Kolding.

Ministeren vil forsøge at begrænse domstolenes brug af strafnedsættelse ved at stramme reglerne ”mest muligt” inden for Den Europæiske Menneskerettighedskonvention,

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.