Milliardæren Johan Gedda øger sin ejerandel i e-sportsvirksomheden Blast
Et trecifret millionbeløb skydes ind i danske Blast, mens milliardæren Johan Gedda øger sin ejerandel.
Den danske milliardær Johan Gedda putter nu endnu mere af sin 1,6 mia. kroners formue ind i den danske e-sportsvirksomhed Blast, der arrangerer e-sportsbegivenheder i hele verden.
Johan Gedda øger sin ejerandel i Blast fra mellem 10 og 14,99 pct. til mellem 20 og 24,99 pct. Det sker i forbindelse med, at der bliver skudt 103 mio. kr. ny kapital ind i virksomheden.
Det sker blot et år efter, at Johan Gedda for første gang gik ind i Blast i maj 2020. Fra han gik med i selskabet og frem til nu, har selskabet i alt fået indskudt kapital for næsten 230 mio. kr.
Blast ApS har været i underskud, siden selskabets start i 2016, og sidste år havde virksomheden et underskud efter skat på 86 mio. kr. Resultatet var dog helt som forventet, fremgår det af selskabets ledelsesberetning:
»Dette resultat er på linje med forventninger i løbet af covid-19-året og resultatet af betydelige etableringsomkostninger og investering i faciliteter, organisation og udvikling af den globale Counter-Strike-turnering Blast Premier Series.«
Johan Gedda investerer i Blast ApS gennem sit holdingselskab Kapitalen ApS. Selskabet leverede sidste år et underskud på 145 mio. kr. efter skat. Kapitalen ApS har dog stadig en egenkapital på 1,1 mia. kr. Ifølge ledelsesberetningen forventer selskabet at have sorte tal på bundlinjen i 2021.