• For abonnenter
Erhverv

Storm giver elkunder et pusterum – få overblikket på 2 minutter

Torsdag vil stormen sætte vindmøllerne i arbejde. Det betyder billig vindstrøm, men kun til elkunder i Vestdanmark - og kun i tre timer.

Artiklens øverste billede
Elprisen har i september slået alle rekorder. Derfor er torsdagens varslede storm godt nyt for elkunderne - i hvert fald i nogle timer. Foto: Thomas Borberg.

Der er sjældent grund til at hilse et regulært stormvejr velkommen. Men torsdag har virksomheder og private elkunder grund til at gøre en undtagelse.

1. Stormen. DMI har torsdag varslet stormvejr over Danmark. Mens det af mange grunde er dårlig nyt, er stormen godt nyt for i hvert fald elprisen. De seneste uger har elprisen

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.