Erhverv

Kan du huske Iniesta? Han er verdens 4. bedst lønnede fodboldspiller

Listen toppes selvfølgelig af Ronaldo og Messi, men den tidligere Barcelona-spiller Andrés Iniesta overrasker med høj løn i Japan.

Artiklens øverste billede
Selv om Iniesta stoppede i FC Barcelona i 2018, er han stadig en af verdens bedst betalte fodboldspillere. Her for Vissel Kobe i Japan. Foto: Naoya Azuma/AP/Ritzau Scanpix

Der er ingen tvivl om, at Cristiano Ronaldo tjener flest penge på at spille fodbold. Skarp forfulgt af Messi og Neymar.

Men det er den tidligere Barcelona-stjerne Andrés Iniesta, der overrasker mest på top 10-listen over de fodboldspillere i verden, der tjener mest i 2021.

Det er Forbes, der hvert år samler tallene for de bedst betalte fodboldspillere i verden, og Ronaldo har byttet plads med Lionel Messi i år som den klare nummer 1 på listen.

Ronaldo topper listen over de bedst betalte fodboldspillere i verden i 2021, når man lægger løn og personlige sponsorater sammen. Foto: Sebastien Bozon/AFP/Ritzau Scanpix

Forbes opgør den samlede indtjening som en kombination af den direkte løn tillagt personlige sponsorater. Her tjener Ronaldo 125 mio. dollars (792 mio. kr.) mod Messis 110 mio. dollars (700 mio. kr.).

Ser man udelukkende på selve lønnen for at spille fodbold, så topper Messi og Neymar listen med 75 mio. dollars hver - efterfulgt af Ronaldo med 70 mio. dollars.

Målt på ren løn, så er Messi og Neymar de bedste betalte i verden med en årsløn hver på 75 mio. dollar. Foto: Franck Fife/AFP/Ritzau Scanpix.

På fjerdepladsen ligger Iniesta, der tjener 31 mio. dollars om året for at spille for Vissel Kobe i Japan.

Den tidligere Barcelona-spiller er blevet 37 år, men tjener stadig mere i ren løn end både Robert Lewandowski fra Bayern München, Mohamed Salah i Liverpool og Kylian Mbappe fra Paris Saint-Germain.

Iniesta forlod det de fleste ville kalde rigtig topfodbold i 2018 efter 22 år i Barcelona. Men han har i år forlænget aftalen med Vissel Kobe indtil 2023. I øvrigt en klub, danske Michael Laudrup spillede for i sæsonen 1996/97.

Top-10 over højeste indtjening i verden (ren løn i parentes):

  1. Christiano Ronaldo, Manchester United - 125 mio. dollars (70)
  2. Lionel Messi, PSG - 110 mio. dollars (75)
  3. Neymar, Jr., PSG - 95 mio. dollars (75)
  4. Kylian Mbappe, PSG - 43 mio. dollars (28)
  5. Mohamed Salah, Liverpool - 41 mio. dollars (25)
  6. Robert Lewandowski, Bayern München - 35 mio. dollars (27)
  7. Andrés Iniesta, Vissel Kobe - 35 mio. dollars (31)
  8. Paul Pogba, Manchester United - 34 mio. dollars (27)
  9. Gareth Bale, Real Madrid - 32 mio. dollars (26)
  10. Eden Hazard, Real Madrid - 29 mio. dollars (26)

(Kilde: Forbes)

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.