• For abonnenter
Erhverv

Brexit holder - igen - danske fiskere på pinebænken

Fiskeriforhandlingerne mellem EU og Storbritannien trækker ud. Det efterlader igen de danske fiskere i uvished om, hvor mange fisk, de må fange i Nordsøen.

Artiklens øverste billede
EU's fiskeriministre er netop rejst hjem fra Bruxelles uden at kunne afklare, hvor store kvoter de danske fiskere får i 2022. Brexit har igen skabt usikkerhed. Foto: Finn Frandsen 

Brexit bliver ved med at forfølge de danske fiskere og skaber igen usikkerhed om fremtiden for størstedelen af erhvervet.

Det årlige ministerrådsmøde med fiskeriforhandlinger er netop afsluttet i Bruxelles, men i år har det ikke været muligt at fastsætte størstedelen af de kvoter, der er afgørende for dansk fiskeri.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.