• For abonnenter
Erhverv

Bestseller-fond skifter retning og går efter investeringer i Afrika

Interview: Som chef for Bestseller Foundation skal Jannek Hagen investere millioner fra modekoncernens tøjsalg i grønne selskaber og nye, cirkulære løsninger med affald i afrikanske lande.

Artiklens øverste billede
Jannek Hagen, der tidligere arbejdede med klassiske investeringer, er adm. direktør i Bestseller Foundation. En fond som er etableret af modekoncernen med Anders Holch Povlsen som ejer. Foto: Mads Andreas Frost.

Efter år med investeringer i virksomheder inden for vidt forskellige sektorer og projekter i flere verdensdele har en fond - stiftet af Anders Holch Povlsen og modekoncernen Bestseller - valgt et nyt og skarpere fokus.

Nu er dens arbejde rettet mod udvikling af virksomheder, som løser cirkulære udfordringer – især i Afrika.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.