• For abonnenter
Erhverv

»Urimeligt dyrt«: Advokater kræver opgør med rente-benlås hos Skat

For nogle borgere og virksomheder er det umuligt at slippe for enorme rentetilskrivninger på skattekrav. Det skal ændres med en lovændring, mener Danmarks Skatteadvokater.

Artiklens øverste billede
Skatteadvokater opfatter det som urimeligt, at skatteydere ikke har mulighed for at bremse rentetilskrivningerne på skattekrav, mens sagen kører ved domstolene. Skatteminister Jeppe Bruus (billedet) siger ikke direkte ja eller nej til at ændre reglerne, men påpeger at de afledte virkninger for de offentlige finanser skal undersøges. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Borgere og virksomheder, der ligger i slagsmål med Skat, kan i nogle tilfælde ikke undgå, at der løber enorme renter oven i skattekravet. Det er urimeligt, mener foreningen Danmarks Skatteadvokater, der nu kræver en lovændring.

Skatteydere, der får et skattekrav fra myndighederne, kan indbringe sagen for Landsskatteretten -

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.