Fortsæt til indhold

Total-chef: Umuligt at spå om fremrykning af Tyra-projektet nu

Olieselskabet Total Energies går til stålet for at få det nye Tyra-anlæg klar hurtigst muligt. Det fortæller den danske landechef, Martin Rune Pedersen, til EnergiWatch. Kampen for at skaffe mere gas til Danmark er dog generelt "et kæmpe puslespil", siger han.

Der bliver ikke produceret gas på Tyra-feltet foreløbig, men Total Energies' danske landechef afviser ikke, at feltet kan genstartes lidt tidligere end planlagt. Foto: Total
Erhverv
EnergiWatchMathias Julius Falkengaard

Siden september 2019 har Danmark været historisk afhængig af gas fra Rusland. Det skyldes, at Tyra-feltet, som normalt håndterer omkring 90 pct. af al den gas, der forbruges i Danmark, har været under genopbygning.

Den situation er selvsagt problematisk, eftersom Vesten bestræber sig på at gøre sig fri af russisk gas hurtigst muligt pga. krigen i Ukraine.

Artiklens emner
Olie og gas
DI Energi