- For abonnenter
DR og TV 2’s hårde pres på filmbranchen ser ud til at blive et selvstændigt punkt i en ny medieaftale
At dømme ud fra et udkast til den nye medieaftale får DR og TV 2 ikke lov til at støtte danske filmprojekter på markedsvilkår fremover. Det glæder Producentforeningen sig over efter at have beskyldt tv-stationerne for at opføre sig urimeligt.
DR og TV 2 lægger så meget pres på den danske filmbranche, at et bredt flertal i Folketinget tilsyneladende er parat til at tvinge de to tv-stationer til at hoste op med flere penge for at få visningsrettigheder til spille- og dokumentarfilm i fremtiden.
I et aftaleudkast før slutspillet om medieforliget fremgår det, at DR og TV 2 kan blive underlagt en såkaldt filmforpligtelse med henblik på at øge deres økonomiske engagement i forskellige projekter. De nærmere vilkår i den forpligtelse skal dog først forhandles på plads i 2023 som et led i filmaftalen, lyder det i udkastet, som Jyllands-Posten er i besiddelse af.
De seneste år er DR og TV 2 blevet anklaget for at stille urimelige krav, når de yder kulturstøtte til danske film, sådan som public service-loven forpligter tv-stationerne til at gøre det et vist antal gange om året.