• For abonnenter
Erhverv

Ledelsen tømte entreprenørselskab for millioner før konkurs

BYGGEBOSSER I AFTALT SPIL: Kuratellet i konkursboet efter Råhus Construction har fundet tilgodehavender for et tocifret millionbeløb, som den tidligere ledelse angiveligt har forsøgt at unddrage kreditorerne ved at lægge over i andre selskaber.

Artiklens øverste billede
Leverandører af byggematerialer og tjenesteydelser har krav for små 200 mio. kr. i konkursboet efter Råhus Construction. Foto: Mads Nissen/Ritzau Scanpix

Ledelsen i entreprenørvirksomheden Råhus Construction trak aktiver ud for et tocifret millionbeløb i tiden op til konkursen i januar 2019.

Det konstaterer kuratellet i de redegørelser, der er sendt ud til konkursboets kreditorer, kan EjendomsWatch nu løfte sløret for. Det sker i tredje artikel i serien Byggebosser i Aftalt Spil, 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.