Efter milliontab: Novak Djokovic skyder frisk kapital i dansk virksomhed
En af verdens bedste tennisspillere er løbet ind i et milliontab i sin danske virksomhed.
En af verdens bedste tennisspillere er løbet ind i et millionunderskud i Danmark og har været nødt til at stille med frisk kapital.
Det afslører årsregnskabet fra medico-selskabet QuantBioRes, som den serbiske tennisspiller Novak Djokovic sammen med sin ægtefælle ejer 80 pct. af.
QuantBioRes tabte sidste år 2,3 mio. kr. Det fik egenkapitalen til at dykke til -2,9 mio. kr.
Det har gjort det nødvendigt med en kapitaltilførsel. Ejerne har ydet ansvarlige lån for knap 4 mio. kr. for at dække den negative egenkapital.
»Kapitalejerne har desuden tilkendegivet at ville understøtte selskabets fortsatte udvikling for det kommende regnskabsår,« hedder det i en note til årsregnskabet.
Virksomheden blev grundlagt i juni 2020 og tabte 1,1 mio. kr. i sit første regnskabsår, som dækkede 7 måneder.
Ivan Loncarevic er direktør, og han skriver i regnskabets ledelsesberetning, at QuantBioRes stadig er i en udviklingsfase, og at det er som forventet, at der tabes penge.
Han har tidligere til Finans forklaret, at formålet med medico-virksomheden er at finde en effektiv metode til at behandle sygdomme forårsaget af vira og resistente bakterier.
Men da coronapandemien brød ud, valgte ejerkredsen som det første at fokusere på covid-19.
»Vi udvikler ikke, fordi vi vil redde verden fra corona. Vi udvikler, fordi vi vil vise, at teknologien bag kan være med til at ændre den måde at opfatte infektion på, og hvordan man kan stoppe den mekanisme, der forårsager smitte. Det virker på en virus som corona, men det kunne også have været en hvilken som helst anden virus,« sagde Ivan Loncarevic til Finans i januar i år.
Udover Jelena og Novak Djokovic består ejerkredsen af Anthony Charles Slingsby, som har adresse i London. Han ejer de resterende 20 pct. af virksomheden.
Novak Djokovic er nr. 3 på verdensranglisten i tennis og har ifølge ATP tjent 1,1 mia. kr. alene i præmiepenge, siden han blev professionel i 2003. Dertil kommer sponsorindtægter.

