Erhverv

Har tjent styrtende på tyggegummi: Nu køber dansk familiekoncern op

Milliardkoncernen Bagger-Sørensen & Co, som ejes af de to arvinger Steen og Claus Bagger-Sørensen, udvider forretningen med nyt opkøb.

Artiklens øverste billede
Brødrene Steen og Claus Bagger-Sørensen har arvet hele tyggegummiimperiet Bagger-Sørensen & Co. efter deres far Holger Bagger-Sørensen. Foto: Joachim Ladefoged

Familien Bagger-Sørensen, som står bag både Stimorol, V6 og Dandy-tyggegummiet har i de seneste år tjent styrtende på at købe, drive og sælge en bred vifte af virksomheder inden for forskellige industrier.

Nu er en ny virksomhed blevet indlemmet i Bagger-Sørensen & Co., som i fjor tjente tæt på 1 mia. kr. Familiekoncernen har erhvervet 55 pct. af ejerandelene i Fiberpartner ApS, der er en dansk rådgiver og leverandør af diverse tekstilfibre, via datterselskabet Bagger-Sørensen Equity A/S.

Således skriver koncernen i en pressemeddelelse.

»Det er mit håb, at Fiberpartner med den nye ejerstruktur kan fortsætte den positive forandring af tekstilindustrien, der allerede er undervejs,« siger Thomas Wittrup, der er adm. direktør og medejer i Fiberpartner.

Fiberpartner udvikler og sælger bionedbrydelige tekstiler og har en strategi og global mission om at gøre polyester mere bæredygtigt.

Virksomhedens tekstiler bruges i en lang række varer – lige fra bleer og hygiejnebind til møbler og dyner. Fiberpartner er til stede på markeder verden over og solgte i 2021 over 50.000 tons fibre til kunder globalt.

»Vi er imponeret over den udvikling, som Thomas (Wittrup, red.) og Fiberpartner-organisationen har præsteret over de senere år,« udtaler Søren Birn, der er adm. direktør i Bagger-Sørensen Equity A/S og påpeger vækstmulighederne i virksomhedens bæredygtige fibre.

Fiberpartner landede ifølge seneste regnskab et overskud før skat på 36 mio. kr. i 2021 med en bruttofortjeneste på 44 mio. kr. Gennem de seneste 5 år har virksomheden leveret solide plusser på bundlinjen

Thomas Wittrup fortsætter som adm. direktør i Fiberpartner.

Koncernen Bagger-Sørensen & Co. blev stiftet i 1974 af Holger Bagger-Sørensen, der i forvejen drev flere tyggegummifabrikker. I 2016 trådte han officielt helt ud af koncernen og efterlod den i hænderne på hans to sønner Claus og Steen Bagger-Sørensen, der stadig ejer koncernen i dag.

Bagger-Sørensen & Co. har i alt fire datterselskaber: Veceta Invest, der laver venture-investeringer, Bagger Sørensen Invest, der blandt andet udvikler ejendomme, Gumlink A/S, der er koncernens konfekture-ben, og Bagger-Sørensen Equity A/S, der står for at investere i virksomheder.

Familien havde i 2021 et overskud på 971 mio. kr. efter skat, hvilket til dels skyldtes salget af Fertin Pharma, der laver nikotintyggegummi, til tobaksgiganten Phillip Morris International. Købssummen: 5,1 mia. kr., som skulle deles med kapitalfonden EQT, der var medejer af virksomheden.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.