Fortsæt til indhold

Når man erstatter Kammeradvokaten: »Første gang var forholdsvis nervepirrende«

Flere styrelser vil selv føre de retssager, som de før lod Kammeradvokaten om. Det kan være nervepirrende ansvar for en fuldmægtig, men det gør det nemmere at rekruttere dygtige folk, og de kender sagerne bedre end Kammeradvokaten.

Henrik Ehlers (tv) og Péter Timár-Linneballe er to af i alt 33 fuldmægtige, der nu selv klarer mange af Ankestyrelsens sager i retten. For Henrik Ehlers, som har arbejdet som advokat i mange år, er det befriende alene at arbejde for den juridisk rigtige afgørelse og ikke alene pleje klientens interesser. For Péter Timár-Linneballe er det spændende og udfordrende som fuldmægtig at lære at procedere en sag. For styrelsen er der forhåbentligt penge at spare på at tage de sager, Kammeradvokaten ellers skulle hyres til at føre. Foto: Nicolai Lorenzen
Erhverv

I årevis har skiftende regeringer ”nudget”, nødet og krævet af statsadministrationen, at den ikke skulle bruge Kammeradvokaten så meget, for det er alt for dyrt.

Nu begynder flere styrelser at rykke på sig og er godt på vej til at forlade sig betydeligt mindre på Kammeradvokaten.

Det gælder f.eks. Ankestyrelsen, der hver år fører hundredvis af sager ved…

Artiklens emner
Advokatbranchen
Kammeradvokaten