Fortsæt til indhold

Tobaksgigant har også lavet skjult lobbyarbejde igennem unge politikere

»Hey guys! (...) håber, at I vil være afsendere ...« En lobbyist for et af verdens største tobaksfirmaer sendte for nyligt et debatindlæg til en række unge danske politikere og bad dem lægge navn til det. En af de unge politikere ved ikke, »hvad der gik igennem mit hoved i øjeblikket«.

Regeringen foreslog tidligere på året en gradvis hævelse af aldersgrænsen for køb af tobaks- og nikotinprodukter fra 18 til 25 år. Siden har tobaksindustriens lobbyister haft travlt med at modarbejde forslaget – bl.a. ved at bruge unge politikere som afsendere på sine budskaber. Foto: Tobias Nicolai
Erhverv

Lad de unge købe tobak.

Det var budskabet i et indlæg bragt den 28. juni i Berlingske, skrevet af en række fremadstormende ungdomspolitikere.

Eller rettere sagt: De unge politikere stod som afsendere på indlægget, men i virkeligheden havde lobbyister fra tobaksindustrien ført pennen.

Det kan Jyllands-Posten nu afdække.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
Rygning
Tobaksindustrien