Barry Diller sælger andel i Tinder for milliardbeløb
Den amerikanske mangemilliardær Barry Diller er officielt ude af selskabet Match Group, der bl.a. ejer datingsiderne Tinder og Hinge.
Knap et år efter et retsligt opgør med stifterne af datingappen Tinder, har den amerikanske mangemilliardær Barry Diller solgt hele sin andel i moderselskabet Match Group.
Det fortæller rigmandens familiekontor til erhvervsmediet Forbes.
Barry Diller har, ifølge mediet, gradvist solgt ud i løbet af 2021 og det har - nu hvor han officielt er helt ude af selskabet - samlet set indbragt ham svimlende 14 mia. kr.
Det betyder også, at erhvervsmandens samlede formue nu lyder på ca. 29,5 mia. kr.
Med salget slap Barry Diller også akkurat for at mærke Match Groups voldsomme kursfald på næsten 60 pct. i 2022 efter et særdeles skuffende årsresultat, som ovenikøbet også kostede Tinders adm. direktør, Renate Nyborg, jobbet.
Barry Diller har bl.a. opbygget sin milliardformue som stifter og formand for mediekonglomeratet InterActiveCorp - bedre kendt som IAC.
Indtil 2020 var selskabet Match Group, der står bag datingapps og -sider som Tinder, Hinge, OKCupid og Match.com, en del af IAC og Barry Diller beholdte sine andele i selskabet selv efter de to selskaber splittede op.
Sidenhen har Match Group imidlertid haft sit at se til på den juridiske bane. Stifterne af Tinder beskyldte nemlig moderselskabet for at have snydt dem for millarder ved at medvirke til, at datterselskabet blev ”uretfærdigt værdisat”.
I New York Post blev det imidlertid offentliggjort i December, at de to parter havde indgået forlig i sagen. Match Group skulle betale Tinder-stifterne samlet set 3,2 mia. kr.

