Dansk fodboldstjerne bliver medejer af kendt kæde
Tidligere på året var butikskæden Humac stærkt kritiseret grundet sin russiske ejer. Nu er en dansk fodboldlandsholdsspiller blevet en del af ejerkredsen.
Butikskæden Humac, kendt som forhandler af Apple-produkter i Danmark, har fået en landsholdsstjerne i ejerkredsen.
Crystal Palace-spilleren Joachim Andersen ejer således 15 pct. af Humac. Det viser nye oplysninger fra cvr-registeret.
Den danske fodboldspillers far Jacob Andersen overtog for knap et halvt år siden Humac, da båndene til den daværende russiske ejer skulle kappes efter Ruslands invasion af Ukraine.
Nu har Jacob Andersen så lukket sin søn ind i ejerkredsen bag Humac.
»Det har faktisk været planen fra begyndelsen, at Joachim (Andersen, red.) skulle være medejer,« siger Jacob Andersen, som skød 42 mio. kr. ind i Humac ved sin ankomst.
Da Jacob Andersen overtog Humac fra den russiske ejer i april, blev det dog ikke oplyst, at Joachim Andersen og advokaten Thomas Kræmer samlet skulle have 30 pct. af aktierne i Humac.
»Det hele skulle gå lidt hurtigt, da vi overtog Humac. Så vi fik ikke fortalt, at jeg ikke var den eneste ejer,« siger Jacob Andersen, der altså nu er indehaver af 70 pct. af aktierne i Humac.
Han fortæller, at han er rigtig fint tilfreds med investeringen i butikskæden, til trods for at kæden har været udfordret af leveringsproblemer fra Apple. Det er logistikkaos særligt i Kina, som har været synderen i den forbindelse.
»Tingene er dog ved at være normaliseret nu, og det hele går efter planen,« siger Jacob Andersen.
Efter Ukraine-krigen brød ud i februar var der stort fokus på danske virksomheder med russiske aktiviteter. Det gjaldt også selskaber her i landet med russiske ejere, hvilket Humac havde på daværende tidspunkt.
»Humac, har de seneste 13 år været ejet af en russisk investor, men efter 24. februar 2022 stod det hurtigt klart, for både den russiske ejer og den danske ledelse i Humac, at dette ejerskab ikke kunne fortsætte. Vi har derfor arbejdet intensivt på at sikre et nyt ejerskab af Humac de seneste uger. Jeg er derfor glad for, at vi nu har sikret den forsatte drift under dansk ejerskab,« udtalte adm. direktør Michael Bech fra Humac, da kæden overgik til Jacob Andersen.
Humac har over 20 butikker i Danmark og beskæftiger omkring 250 ansatte.


