Fortsæt til indhold

Inflation og energikrise: Ejerledere er mindre optimistiske efter år med hastig vækst

Trods den globale uro forventer halvdelen af de økonomisk mest veldrevne ejerleder-virksomheder høj vækst de kommende år. Andelen er dog mindre end i en tilsvarende måling i fjor.

Stålvirksomheden EMS - Esbjerg Maritime er blandt de danske virksomheder, som trods den aktuelle inflation efterspørger flere medarbejdere med de rette kompetencer. Foto: Casper Dalhoff
Erhverv

Ovenpå nogle år med pæn fremgang forudser flere af de danske ejerledere, at væksten i deres virksomheder bliver på et lavere niveau. Aktuel usikkerhed i den globale økonomi med energikrise og høj inflation spiller direkte ind i ejerledernes forventninger.

Det fremgår af den årlige ejerlederanalyse fra revisions- og rådgivningshuset PwC. Den tager udgangspunkt…

Artiklens emner
Årets Ejerleder
Detailbranchen