• For abonnenter
Erhverv

Tyrkiet er blevet den nye legeplads for russiske oligarker

Efter at Vesten har sanktioneret dem, er russiske oligarker i stedet dukket op i Tyrkiet. Den tyrkiske centralbank kan ikke forklare, hvor 28 mia. dollars kommer fra.

Artiklens øverste billede
Tyrkiet er et nyt helle fra russiske oligarker. Her ses "Eclipse", en superyacht, der forbindes med den russiske oligark Roman Abramovich. Billedet er taget i marts i Marmaris på den tyrkiske middelhavskyst. Foto: Yoruk IsikReuters

 

Villaerne langs det 19 km lange Bosporusstræde mellem Sortehavet og Marmarahavet hører til de mest eftertragtede adresser i Istanbul. Gamle osmanniske paladser rejser sig ved siden af moderne palæer og historiske borge. 

Skal man have fingrene i en af dem, skal man grave dybt i sine lommer, men det er ikke noget problem for den russiske milliardær, Roman Abramovich. Den tidligere Chelsea-ejer flyttede i december ind i et luksuspalæ med sin egen private mole, som han lejer for 50.000 dollars (350.000 kr.) om måneden af en tyrkisk forretningsmand.

 

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.