Efter stor fremgang fyrer Pleo op mod 150 af sine medarbejdere
Det er gået frem for Pleo det seneste år. På kort tid har man ansat flere hundrede medarbejdere. Nu afskediges 15 pct. af staben.
Det har ikke været en nem dag for folkene i Pleo i dag.
Torsdag morgen meldte adm. direktør Jeppe Rindom ud, at man skærer 15 pct. af staben. Det svarer til op mod 150 medarbejdere.
Det er ellers gået stærkt i Pleo det seneste år. På bare otte måneder har virksomheden ansat 500 medarbejdere, hvilket er godt en fordobling ift. starten af året.
»Det er en hård dag, fordi der er en masse følelser involveret, når vi er så tæt en organisation, som vi er. På den måde er det følelsesmæssigt hårdt,« siger Jeppe Rindom.
Direktøren har i dag siddet i flere møder, hvor han har forklaret situationen for medarbejderne, der sidder i både Danmark og udlandet. Flere ledere har i løbet af dagen holdt møder med de medarbejdere, der afskediges, skriver han på LinkedIn.
Efter en dag med møder om de dårlige nyheder, sidder Jeppe Rindom tilbage med blandede følelser.
»Jeg har en meget stor portion optimisme, fordi vi har en lys fremtid foran os. Så det er to modsatrettede følelser, jeg sidder med,« siger han.
Fyringerne kommer, fordi virksomheden i dag står med en fremtid, der ser frem mod nye udfordringer. Udfordringer, der vil kræve andre kompetencer end dem, der har været brug for hidtil, siger direktøren.
Pleo er vækstet hurtigt, og det ses både i antallet af medarbejdere og i regnskabet. Man har hentet ekstern kapital og kører bevidst med underskud, der på sigt skal vendes til et overskud, når virksomheden bliver mere stabil. Fyringerne kommer som led i en overgang til mere stabilitet, lyder det.
Er I gået for stærkt frem?
»Nej, det er vi ikke. Men det har den effekt, at når man vokser så hurtigt, har man efterfølgende behov for en periode, hvor tingene skal stabilisere sig, og det er det, vi kigger ind i nu. At vi er nødt til at sikre, at alle de bets, vi har lavet, kommer til at give noget.«
»Det er nogle andre kompetencer, vi har behov for, når man skal drive en virksomhed med 8-900 ansatte, end dengang vi skulle drive en virksomhed med 1-200 ansatte,« siger Jeppe Rindom.