Fortsæt til indhold

Plectos adm. direktør takker af efter 10 år på pinden

Kristian Øllegaard vil have fingrene i maskinrummet igen. Derfor træder han nu tilbage som adm. direktør for Plecto.

Jan Lehrmann (th.) har været med til at udpege Flemming Stein (midt) som ny adm. direktør i Plecto. Foto: Plecto
Erhverv

»Jeg føler ikke længere, at jeg er den rigtige til mit eget job.«

Sådan lyder det meget kontant fra Kristian Øllegaard, stifter af softwarevirksomheden Plecto, der efter mere end 10 år som adm. direktør nu giver stafetten videre.

For mange er det måske nærliggende, at man får lov at sidde på toppen af den virksomhed, man selv har stiftet, men 31-årige Kristian Øllegaard vil hellere have fingrene i maskinrummet. Det er det, han brænder for.

»Jeg kunne mærke, at det var kommet dertil, hvor 100 pct. af mit job var at være direktør. Og det passede mig ikke særlig godt. Det var ikke derfor, jeg startede virksomheden i sin tid. Jeg kan godt lide vækstrejsen, men det er mere produktdelen af det, der giver mig et kick, og som jeg er god til,« lyder det fra den afgående direktør, der fremover vil være Chief Product Officer i Plecto.

Derfor har han, sammen med en tung bestyrelse og ejerkreds bestående af bl.a. serieinvestorer og iværksættere som Jesper Buch og Jan Lehrmann samt Peter Warnøe, udpeget Flemming Stein som ny adm. direktør.

En rolle, som overtages med stor taknemmelighed – og store planer.

»Da jeg var på Kristians alder, var der ikke nogen, der skulle sige til mig, at jeg ikke kunne styre hele verden. Så jeg synes, at det kræver noget mod at sige, at man ikke vil være direktør. Det kræver en modenhed og det fortjener credit,« siger Flemming Stein.

Plecto er kort fortalt en platform, der hjælper andre virksomheder med at måle præstationer og give bedre grundlag for strategiske beslutninger herigennem.

Aktuelt bliver programmet brugt i mere end 50 lande, og med Flemming Stein ved roret vil Plecto også erobre bl.a. USA.

»Vi skal være meget større, end vi er nu. Vi skal gå målrettet efter markeder, hvor vi ved, at vi har muligheder. Den performancekultur, som vi er med til at understøtte, spiller rigtig godt ind i de markedsorganismer, der er i USA,« fortæller Flemming Stein.

Artiklens emner
Plecto
Jan Lehrmann