• For abonnenter
Erhverv

Bølge af lederskifter i Centralasien

En bølge af lederskifter ruller igennem de centralasiatiske lande - en region med potentiale for dansk eksport. Det skaber øget usikkerhed, men også reformmuligheder.

Artiklens øverste billede
Den usbekiske præsident Shavkat Mirziyoyev taler under en pressekonference efter samtaler med den kirgisiske præsident Sadyr Japarov i Bishkek, Kirgisistan, den 27. januar 2023. Foto: Vladimir Pirogov/Reuters/Ritzau Scanpix

De fem centralasiatiske lande, Usbekistan, Kasakhstan, Turkmenistan, Kirgisistan og Tadsjikistan, er formet af Djengis Kahns mongolske imperium, af handelen på silkevejen og af en islamisk kulturarv. De er også præget af tiden under det russisk-sovjetiske imperium. Nu gennemgår landene en lederskiftebølge efter perioden med overlevende, gamle sovjietledere.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.