Erhverv

Tech-startuppen Juice vil gøre karriere til ny millionforretning

David Beckmann og David Jacob Jensen solgte deres startup for et tocifret millionbeløb i 2016. Nu vil stifterne ruske op i endnu et gammelt system.

Artiklens øverste billede
David Beckmann er iværksætter og medstifter af tech-virksomheden Juice. Foto: Thomas Hommelgaard

Lange stillingsopslag, kedelig ansøgningsskrivning og mangel på kvalificerede kandidater skal være fortid, hvis det står til det danske selskab Juice.

Drømmene er store for tech-startuppen, der blev stiftet i januar 2022, og allerede har rådgivningsvirksomheden Cowi, vin-appen Vivino og flere A-kasser som sine kunder.

Kort fortalt tror selskabet på, at der altid findes et bedre job derude. Samtidig vil Juice gøre op med den »frustrerende« proces, det kan være at finde nye medarbejdere eller at søge nyt job. Det sker gennem en platform, hvor virksomheder kan pitche kandidater, som ikke nødvendigvis er jobsøgende, men som er interesserede i at skifte job, hvis den rigtige stilling byder sig.

»Jeg elsker at gå ind på et marked, der er gammeldags, og så ruske i det,« siger David Beckmann, direktør i Juice.

Sammen med fem andre har han stiftet selskabet, som lancerede sin første beta-version for kandidater i maj sidste år.

Virksomheden er ikke David Beckmanns første. I 2013 etablerede han sammen med David Jacob Jensen, der også er produktchef i Juice, firmaet Bolighed. Her var målet at aktivere boligejere, som potentielt overvejede at sælge deres bolig, hvis det rette bud kom. Det skete uden, at boligen var direkte til salg. Altså samme koncept som Juice bare på boligmarkedet.

»Der fik vi ikke rusket nok,« siger David Beckmann.

I 2016 solgte han sammen med de øvrige stiftere Bolighed for et tocifret millionbeløb til en række banker. Siden er det blevet overtaget helt af Totalkredit under navnet Mit Hjem. Selvom stifterne ifølge David Beckmann nok lavede et for tidligt exit, affødte konceptet bag Bolighed ideen til Juice. 

Selskabet har netop fået en millioninvestering i ryggen af erhvervsmanden Ib Henrik Rønje og har ni medarbejdere på kontoret i København.

Alt i alt går det »fremragende« ifølge direktøren selv.

Over 1 mio. danskere skiftede job fra april 2022 til samme måned året inden, og det er også med den præmis, at Juice har sit eksistensgrundlag. At danskerne i fremtiden vil skifte job oftere. Målet er at gøre skiftet så effektivt som muligt for virksomheder og kandidater ved at finde det bedste match.

Sælger I ideen om, at græsset altid er grønnere på den anden side? 

»Vi har ikke opfundet tendensen med mange jobskifte. Vi vil bare være de første til at understøtte den,« siger David Beckmann. 

»Så ja, derfor mener vi, der altid er et bedre job derude«

Han ved godt, at der skal noget til for at ændre et system, som har set ens ud i mange år med stillingsopslag, der møder ansøgning og CV.

»Alt nyt bliver typisk mødt med en lille portion sund skepsis. Drømmen er at samle det hele i en infrastruktur, som vi sidder på,« siger David Beckmann.

Han fortæller også, at de som iværksættere har planer om at sælge Juice, men først på det rette tidspunkt.

»Vi vil gerne være en reel magtfaktor før vi sælger,« siger han.

Hvorfor hedder virksomheden Juice? 

»Juice er forbundet med energi. Vi siger, at du kan juice din karriere op med vores platform. Og så plejer det at gå ret godt for tech-virksomheder med frugtbaserede navne,« siger David Beckmann og griner. 

På trods af en millioninvestering i år er firmaet på jagt efter mere kapital for at kunne følge med. Ifølge selskabet selv er det lige nu også væsentligt at få bedre balance i antallet af virksomheder og antallet af kandidater.

Juice har endnu ikke aflagt regnskab, og af konkurrencemæssige hensyn vil selskabet ikke oplyse antal brugere eller omsætning. David Beckmann forventer dog at ramme 100.000 kandidater i løbet af 2023. 

Selskabet tracker endnu ikke, hvor mange matches der udmønter sig i en ansættelse. 

Juice har selv ansat to medarbejdere gennem sin egen platform.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.