Fortsæt til indhold

Møbelarving sender familiefirmaet Skalma i konkurs

Selskabet har eksisteret i tæt på 100 år. Planen er at drive aktiviteterne videre i et nyt selskab.

Skalma ligger i Skals nord for Viborg og beskæftiger cirka 24 ansatte. Screenshot.
Erhverv

Den familieejede møbelfabrik Skalma, der holder til nær Viborg og producerer møbler til nogle af landets største kæder, er ikke lykkedes med at finde en løsning på flere års underskud.

Derfor er selskabet bag møbelfabrikken nu erklæret konkurs. Det fremgår af Statstidende.

Kort før konkursen stiftede selskabet navn til Møbelselskabet af 28.02.2023 ApS.

Skalma har de seneste 14 år tabt mere end 45 mio. kr. efter skat. Siden 2005/2006 har selskabet udelukkende givet underskud, selvom ejerfamilien bag adskillige gange har tilført millioner til det nødlidende selskab. Alligevel er Peter Jensen, der er tredje generation i familievirksomheden, optimistisk.

Han fortæller, at aktiviteterne i det konkursramte Skalma fortsætter gennem et nyt selskab. Det sikrer ifølge direktøren, at Skalma fortsat kan levere til landets største møbelhuse og hente en omsætning på 25-30 mio. kr. årligt.

Det nye selskab, NewcoMøbler, er udelukkende ejet af Peter Jensen.

»Vi har ryddet op i de lig, der ikke gav store penge. Coronakrisen har været hård ved os, og vi har kæmpet med dårlig økonomi. Derfor har det været nødvendigt med et nyt selskab og rekonstruktion af Skalma. Nu vil vi forsætte den positive fremgang, hvor nye tiltag er blevet taget godt imod både forhandlere og kunder,« siger han.

Han overtog i marts ejerskabet i Skalma, efter faderen Bent Jensen havde stået for både drift og ejerskab de seneste 49 år. Det var ham, der satte gang i produktionen af det, der senere skulle blive til Skalma-møbler.

Skalma blev grundlagt i 1904 og kom i familien Jensens eje i 1954.

»Det er klart, at der er følelser involveret. Jeg er glad for, at vi er lykkedes med at drive familievirksomheden videre, men isoleret set er det også en god forretning. Det er forsvarligt at køre videre, og vi har skilt os af med gælden for at redde arbejdspladser og produktion i Danmark,« siger han.

Peter Jensen vil ikke oplyse, hvor stor gæld der var i Skalma i forbindelse med rekonstruktionen.

Han fortæller, at størstedelen af gælden kommer fra coronalån. Derudover skyldte selskabet også penge til holdingselskabet bag og mindre kreditorer. De penge er nu tabt.

Peter Jensen så helst, at det konkursramte selskab var i stand til at tilbagebetale gælden, men det har ikke været muligt, oplyser han.

I stedet gælder den nye ejer sig over, at Skalma kan leve videre med et nyt set-up.

»Det er få ting, der skal til for at rette op. Det er realistisk, at vi kan køre videre nu. Ordrebogen er allerede fyldt godt op, og vores samarbejdspartnere har alle været åbne for at fortsætte som hidtil, selvom vi selvfølgelig helst var konkursen foruden,« siger Peter Jensen.

Skalma leverer bl.a. til den landsdækkende boligkæde Møblér og bolighuset Selta.

Oprindeligt producerede fabrikken madrasser lavet af tang fra Limfjorden. I 1931 startede produktionen af divaner og chaiselonger.

Selskabet har fokus på dansk produktion og design.