Adidas er brændt inde med et lager til 9 mia. kr.
Koncernen overvejer stadig, hvad man stiller op med sine Kanye West-produkter - måske skal fortjenesten gå til velgørenhed.
Adidas afbrød sidste år sit samarbejde med musikeren Kanye West, efter han blandt andet havde fremsat anti-semitiske bemærkninger.
Den store tyske sportstøjskoncern har i ni år haft en samarbejde om Wests ”Yeezy” skolinje, men stoppede samarbejdet, efter Kanye Wests racistiske udbrud på sociale medier.
Men det efterlader Adidas med et lager af sko til en værdi på næsten 9 mia. kr. (1,2 mia. euro), som koncernen har svært ved at finde ud af, hvad man stiller op med, skriver BBC.
Topchefen for Adidas, Bjørn Gulden, siger, at koncernen endda overvejer at sælge hele lageret og donere overskuddet til velgørenhed.
Samtidig afviser han andre mulige løsninger som eksempelvis at brænde hele lageret. Adidas er heller ikke villige til at forære skoene bort.
»Det er kompliceret at give hele lageret væk, fordi gensalgsværdien af eksempelvis Yeezy-sko er steget betragteligt,« udtaler Bjørn Gulden til BBC.
Et par ”Yeezy 350 Zebra” koster på nettet mellem 340 og 360 dollars, hvor prisen for blot fire måneder siden var 260 dollars.
Stigningen i priserne understreger, hvor store omkostningerne har været for Adidas, efter samarbejdet blev afbrudt med musikeren, der også kendes under navnet Ye, i oktober sidste år.
Musikeren er blevet diagnosticeret med bipolar lidelse, og det har ind imellem ført til irrationelle udbrud på nettet.
Adidas har tidligere oplyst, at det afbrudte samarbejde har kostet koncernen 4,4 mia. kr. alene i de sidste tre måneder af 2022, og at det kan påvirke indtjeningen negativt i 2023.
Hvis Adidas vælger at sælge produkterne, så skal de betale Kanye West/Ye en procentdel i henhold til kontrakten.