Erhverv

Efter Vestens masseflugt: Russerne vænner sig modvilligt til kinesiske biler

Nogle af verdens største bilmærker har trukket sig fra Rusland. Nu må russerne vænne sig til en ny virkelighed.

Artiklens øverste billede
Biler af det kinesiske mærke Exceed, produceret af den kinesiske bilgigant Chery, ved en forhandler i Moskva. Foto: March 23, 2023. REUTERS/Maxim Shemetov

BMW, Ford, Toyota og Renault. Alle fire er blandt verdens absolut største bilmærker - og alle fire har det til fælles, at de, efter Ruslands invasion af Ukraine, har trukket sig fra det russiske marked.

Og de fire bilmærker står langt fra alene med den beslutning. Faktisk har en lang række af vestlige bilmærker trukket sig fra Rusland siden krigen brød ud i februar sidste år.

Med den massive vestlige masseflugt fra Rusland, må russerne derfor også nu vænne sig til nye vaner - nemlig at skulle køre i biler fra i særdeleshed Kina.

Det skriver Reuters.

Kinesiske bilmærker såsom Haval, Chery og Geely, der formentlig er ukendte navne for mange, står nu får ca. 40 pct. af salget af nye biler i Rusland. Det er en stigning på 31 pct. sammenlignet med før krigen brød ud.

Ifølge Reuters er det dog noget modvilligt, at russerne nu i højere grad kører kinesisk frem for europæisk eller amerikansk.

Mediet skriver blandt andet, at både de russiske forhandlere og forbrugere anser de kinesiske biler for at være af lavere kvalitet end eksempelvis de europæiske.

Blandt andet udtaler en russer, at forskellen mellem de europæiske biler og de kinesiske er »massiv«.

Udadtil vil det russiske styre dog gerne fremstille det som om, at de kinesiske biler er af samme kvalitetet som dem, der nu har forladt landet.

Fredag udtalte den tidligere russiske premierminister og nuværende viceformand for Ruslands Nationale Sikkerhedsråd, Dmitrij Medvedev således, at de kinesiske biler ikke længere til at spøge med. Han havde nemlig selv kørt en på et besøg i Kina i december.

»Vi plejede at grine af nogle af deres designs, men jeg tog en tur i en lokal bil og så på andre. Jeg vil sige ligeud: Den bil, jeg kørte, var bestemt ikke værre end en Mercedes,« sagde Medvedev.

Ud over, at de kinesiske bilmærker nu har erobret store dele af det russiske marked, har de vestlige producenters tilbagetrækning også medført, at russerne har genoplevet den ikoniske sovjetbil Moskvitch.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.