Tre energihandlere stævner Energi Danmark i opsigtsvækkende slagsmål om trecifrede millionbonusser
Der er en stævning på vej mod Energi Danmark fra de tre energihandlere, der har optjent trecifrede millionbonusser i 2022. Parterne har ikke kunnet finde hinanden, så nu vil handlerne have deres penge.
Konflikten mellem de tre energihandlere, der i 2022 hver især optjente omkring en kvart milliard kroner i bonus, og deres arbejdsgiver, energihandelsselskabet Energi Danmark, optrappes nu markant.
De tre handlere stævner selskabet for at få deres penge.
Det erfarer Finans, og oplysningen bliver bekræftet af de tre energihandleres advokat, Frederik Brocks, fra advokatfirmaet Lind.
Han ønsker dog ikke derudover at kommentere sagen.
Det er altså ikke lykkedes parterne at blive enige efter godt en måneds forsøg.
I begyndelsen af marts kunne Finans afsløre, at de tre energihandlere havde indgået kontrakter med Energi Danmark, som var såkaldte fantom-aktieprogrammer. I stedet for at blive medejere af Energi Danmark blev de tilbudt en bonusordning, der var lige så økonomisk lukrativ.
Fordi Energi Danmark i 2022 tjente 11,3 mia. kr. før skat, løb de tre medarbejderes bonus, hvoraf den ene var en del af ledergruppen, op i omkring hhv. 250 og 300 mio. kr. per person.
Men majoritetsejeren i Energi Danmark, energiselskabet Andel, har efterfølgende nægtet at udbetale pengene, fordi aftalerne med de tre medarbejdere ifølge bestyrelsesformand Jesper Hjulmand blev indgået uden bestyrelsens viden af den tidligere direktør Jørgen Holm Westergaard og under omstændigheder, der gør dem ugyldige, har formanden gentagne gange sagt.
»Jeg er nødt til bare at sige, at sagen er afsluttet. Vi har opsagt direktøren (Jørgen Holm Westergaard red.), og vi har opsagt traderne. Vi kommer hverken til at udbetale to- eller trecifrede millionbeløb. Det har jeg sagt fra starten, og det står jeg ved. Vi har fuld opbakning fra repræsentantskabet. Sagen er afsluttet,« sagde Jesper Hjulmand i sidste uge i et interview med Finans.
Andel har oplyst, at de tre handlere kollektivt har presset den daværende direktør i sommeren 2021 til at indgå bonusaftalen uden loft, ellers ville de skifte til en konkurrent, og at de vidste, at direktøren »handlede uden for sin bemyndigelse«.
Desuden har den ene af de tre, som omtales som »forhandlingslederen« i gruppen, efterfølgende slettet mails, ifølge Andel.
Omvendt har de tre tradere klart sagt, at de mener, at aftalerne er fuldt ud gyldige, og at traderne var i god tro.
»Vores primære argument er, at der er indgået fuldstændigt gyldige aftaler,« sagde Frederik Brocks, tradernes advokat og partner i advokatfirmaet Lind, tidligere i et interview med Finans.
Han blev hyret af de tre traderes fagforbund, Djøf. Hans kommentar til Finans faldt i slutningen af marts, efter at parterne havde gjort nogle indledende øvelser for at se, om man kunne enes.
Traderne var i udgangspunktet indstillet på forlig.
»Vi er altid indstillet på at drøfte en sag ud fra rimelige forudsætninger, og kan vi finde en rimelig løsning, er vi ikke afvisende. Men det kræver, at den er rimelig. Indtil videre er det ”tilbud”, de er blevet stillet i udsigt, en trøstepræmie,« sagde Frederik Brocks.
På det tidspunkt var konflikten allerede optrappet, idet Energi Danmark havde suspenderet de tre tradere, og efterfølgende er de blevet opsagt, men med en opsigelsesperiode, der gør, at de formelt stadig er ansat i Energi Danmark.
Juridiske eksperter har været uenige om, hvilken part der står stærkest.
På den ene side kan der være tale om en undtagelse fra aftaleloven, fordi beløbene på omkring en kvart milliard kroner er åbenlyst ude af proportioner. Hvis Andel har ret i, at aftalerne er indgået uden bestyrelsens viden, kan de være ugyldige - især hvis traderne vidste, at bestyrelsen ikke var orienteret.
På den anden side er en aftale en aftale, og det er ikke tradernes hovedpine, at Energi Danmarks daværende direktør, Jørgen Holm Westergaard, gik uden om sin bestyrelse. De har indgået en aftale med selskabets ledelse, og den gælder.
Andel holder fast i, at aftalerne er ugyldige. Virksomheden ønsker ikke at kommentere, at der er en stævning på vej, før man har modtaget den.

