Bestyrelsesformand i SAS: EU-dom får ingen indflydelse på aktiviteter
Det får ikke konsekvenser for SAS' flyveplaner og bookinger, at EU-Domstolen onsdag underkendte EU-Kommissionens godkendelse af den danske og svenske stats milliardstøtte til SAS i 2020, skriver selskabet i en pressemeddelelse.
EU-Domstolens underkendelse af milliardstøtten til SAS fra den danske og svenske stat i 2020, står ikke til at få umiddelbare konsekvenser for luftfartsselskabet og har ingen indflydelse på flyveplaner og bookinger, og SAS er desuden fortsat under chapter-11 konkursbeskyttelse i USA.
Det skriver SAS i en kommentar til EU-Domstolens kendelse onsdag.
»Dagens retskendelse er en del af en igangværende juridisk proces, der forventes at fortsætte i lang tid. Dommen har ingen betydning for SAS’ flyveplan eller bookinger. Vores forretning fortsætter som normalt, og vi vil fortsætte med at flyve vores passagerer til deres destinationer,« fastslår Carsten Dilling, som er bestyrelsesformand i SAS, i den.
SAS understreger i kommentaren, at EU-Domstolen har fundet, at EU-Kommissionens afgørelse var forkert i én henseende, men at det ikke betyder, at staternes kapitalindskud i SAS udgjorde ulovlig statsstøtte.
»Europa-Kommissionen kan foretage en fornyet vurdering af tiltagene, og SAS forventer, at EU-Kommissionen vil gøre det,« skriver selskabet.
Afgørelsen fra EU-Domstolen kan desuden ankes.
»SAS analyserer dommen og mulige handlingsalternativer sammen med staterne og vender tilbage til disse spørgsmål, når der er yderligere information at dele,« skriver luftfartsselskabet.
Underkendelsen af EU-Kommissionen godkendelse af milliardstøtten fra den svenske og danske stat i forbindelse med coronakrisen kom onsdag, efter lavprisselskabet Ryanair har udfordret en række støtteordninger i forbindelse med krisen. Heriblandt et kapitalindskud til SAS på 11 mia. svenske kroner fra staterne via køb af SAS-aktier og -obligationer.
Ordningen fik i sin tid det grønne stempel fra EU-Kommissionen, men støtten burde slet ikke være blevet godkendt, vurderer EU-Domstolen.
Jacob Pedersen, der er senioraktie- og luftfartsanalytiker i Sydbank, har udtalt til Ritzau, at hvis det i sidste ende betyder, at milliarderne til SAS var givet i strid med EU-reglerne, og pengene skal betale tilbage, vil det kunne betyde, at SAS står over for at skulle tage drastiske midler i brug.
»Vi taler 11 milliarder svenske kroner. Det vil SAS ikke kunne fiske op. Skal selskabet så holde op med at eksistere? Det er nogle rimelig trælse scenarier, der er i spil,« fortalte han til nyhedsbureauet.
SAS fastslår i kommentaren, at dommen ikke ventes at få konsekvenser for den endelige godkendelse de tiltag, som luftfartsselskabet har været i gang med at gennemføre siden 2020 - inklusive staternes deltagelse i den igangværende chapter 11-process i USA.


