Disse boligkøbere har mest nyt at vælge imellem
Udbuddet af lejligheder til salg er - usædvanligt for forårssæsonen - faldet.
Er du på husjagt, byder boligmarkedet i øjeblikket på flere friske nyheder at vælge imellem.
Kigger du derimod efter lejlighed, bliver du måske knapt så imponeret over forårets udbud.
For første gang i tre år er der i begyndelsen af juni flere end 31.000 huse til salg på landsplan. Udbuddet af ejerlejligheder til salg - 6.759 ved indflyvningen til juni - er til gengæld stort set stagneret sammenlignet med primo maj.
Og set henover de tre forårsmåneder er udbuddet af lejligheder imod forventning faldet, viser nye tal fra Boligsiden.
»Forårsmånederne er typisk der, hvor boligmarkedet vågner op efter vinterdvalen, og hvor der kommer væsentlig mere aktivitet blandt både sælgere og købere. Derfor ser vi normalt også en stigning i udbuddet af boliger igennem forårsmånederne, men for lejlighedernes vedkommende er udviklingen gået den modsatte retning i år,« siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, i en pressemeddelelse.
Andelen af sommerhuse til salg er steget 2,5 pct. på en måned, og de seneste tre måneder er antallet til salg øget 16 pct.
Men hvis man tager højde for sæson, er udbuddet gået tilbage, lyder regnestykket fra Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank.
Han beregner, at antallet af salgsskilte ved sommerhuse er faldet -3 pct. på tre måneder, når man tager højde for sæson, hvilket han betegner som en usædvanlig langsom udvikling for årstiden. For lejligheder er tallet -10 pct.
»Havde køberne håbet på et ordentligt læs af nye lejligheder og sommerhuse at vælge mellem, så må man være skuffet,« siger han i en skriftlig kommentar.
Ved villaerne og rækkehusene er udbuddet gået 1 pct. frem. Igen sæsonkorrigeret. Selvom udbuddet overordnet er steget, er det på et lavt niveau, lyder det fra flere økonomer.
Et lavt udbud kan være med til at understøtte priserne, som både steg i marts og april.
»Når udbuddet stiger, får køberne bedre kort på hånden, og ligeså den anden vej rundt, når udbuddet falder. En opbremsning i udbuddet bremser noget af den effekt, som ellers har påvirket boligpriserne negativt gennem det seneste år tid med et stigende udbud,« skriver Jeppe Juul Borre.
Holder man udbuddet op mod sidste år, er det vokset med 23 pct. - eller tæt på 8.000 boliger. Igen anført af husene, omend lejlighedsmarkedet her også har fulgt trop, tilføjer han.
Det samlede udbud er dog lavere end i årene op til pandemien, lyder det i en kommentar fra Søren Kristensen, cheføkonom i Sydbank.
»Selvom forårets opblomstring på boligmarkedet sandsynligvis har lokket flere sælgere ud af busken, så er det lave udbud en af de vigtigste årsager til, at vi forventer det værste i form af prisfald nu er overstået for boligmarkedet. Ikke desto mindre er det vores forventning, at den kommende tid kan byde på lidt flere prisfald og et endnu større udbud af boliger,« skriver Søren Kristensen.

