Nu er det slut: Harry og Meghan nåede kun at producere én serie
Efter det britiske hertugpar har droppet samarbejdet med Spotify, sætter Bill Simmons, chef for podcast-innovation, nu ord på situationen. Og de er ikke positive.
Sidste uge kom det frem, at samarbejdet mellem den svenske streaminggigant Spotify og det britiske hertugpar af Sussex, prins Harry og Meghan Markle, ikke ville blive fornyet.
I 2020 underskrev parret ellers en aftale med Spotify, som angiveligt havde en værdi af 20 mio. dollars - svarende til mere end 136 mio. kr.
Det britiske par nåede dog kun at lave 12 episoder, før samarbejdet ophørte. Angiveligt havde flere fra Spotify forventet mere materiale.
Heriblandt Bill Simmons, chef for podcast-innovation og indtægtsgenerering hos Spotify. Han kalder nu parret for »svindlere«, skriver blandt andet The Guardian.
I en pressemeddelelse sidste uge meddelte produktionsselskabet bag Harry og Meghans podcast ellers, at parterne ”i enighed havde besluttet at stoppe samarbejdet”.
Ifølge Bill Simmons og flere unavngivne kilder skal der muligvis sættes spørgsmålstegn ved ”enighed”. I hvert fald har der ikke været brugt mange pæne ord på parret de seneste dage.
Slet ikke fra Bill Simmons, som har været en del af topledelsen hos Spotify, siden han i 2020 solgte virksomheden Ringer Podcast til tjenesten for 196 mio. dollars.
»Jeg ville ønske, at jeg var blevet involveret i ’Harry og Meghan forlader Spotify’ meddelelsen. ’De fucking svindlere’, skulle podcasten have heddet,« har Bill Simmons sagt i sin egen podcast: The Bill Simmons Podcast.
Hertugparrets produktionsselskab har endnu ikke kommenteret på udtalelsen.
Spotifys aftale med Bill Simmons og hertugparret var ellers et led i planen om at ekspandere indenfor podcast-branchen. Tidligere har den Stockholm-baserede tjeneste haft stor succes med den amerikanske og kontroversielle podcastvært Joe Rogan.
Spotify er dog på det seneste kommet under pres fra de mange investorer, efter selskabet sidste år led et netto-tab på 430 mio. euro.
Tidligere på måneden meddelte Spotify samtidig, at selskabet ville fyre op imod 200 medarbejdere fra deres podcast-afdeling.



