Sammen med forsvarssektoren vokser profitten i stor koncern
Precision Global tjener penge på »den geopolitiske situation«, og det er en »positiv« forretning, viser seneste regnskab.
Forsvarssektoren har fået vokseværk. Det samme har beløbet på bundlinjen hos den danske koncern Precision Global.
Seneste regnskab for perioden 1. april 2022 til 31. marts 2023 viser nemlig et overskud på 34,8 mio. kr. før skat.
Sammenlignet med sidste regnskabsår, hvor overskuddet lød på 1,54 mio. kr., er det altså ca. 23 gange så meget.
»Dette anses som meget tilfredsstillende og afspejler også den geopolitiske situation samt den store ekspansion inden for sektoren i det hele taget,« står der i ledelsesberetningen.
Precision Global er moderselskabet, som består af en række selskaber, der er lokaliseret i 15 lande. De udvikler og sælger forskellige produkter til forsvarsindustrien som tøj, beskyttelsesudstyr, navigationsgrej, kameraer og køretøjer.
Og det har været en god forretning, verdenssituationen taget i betragtning.
Helt konkret står der f.eks., at en stor drivkraft på den positive udvikling skyldes allerede eksisterende leveringskontrakter med den danske stat og »særligt« donationerne til Ukraine, som den danske regering har sendt afsted.
»Den overordnede status i virksomhedsgruppen er meget positiv. Forsvarsindustrien vokser, og kravene til yderligere offentlige udgifter inden for sektoren ser ekstremt positive ud i de kommende år,« beskriver ledelsen i regnskabet og uddyber:
»Det forventes at fortsætte de næste fem til ti år, eftersom den geopolitiske situation ikke er tilbøjeligt til at ændres, og eftersom Nato og samarbejdslandene endelig ser ud til at forstå, at de har forsømt at investere i nationalt forsvar og sikkerhed de seneste årtier.«
Men det ser ud til, at de kommer efter det nu.
Af regnskabet fremgår det også, at koncernen forventer et samlet overskud på 100-150 mio. kr. før skat i regnskabsåret 2023/2024.
Alligevel peger man på, at det halter efter enkelte steder i koncernen. Herunder beskriver man tilføjelsen af en amerikansk enhed i slutningen af 2022, som fortsat er »påvirket af udfordringerne i nogle unge og umodne projekter« og ikke-tilfredsstillende resultater i Tyskland og Frankrig. Dog er de konkrete udfordringer ikke uddybet.
Bestyrelsesformand Jeppe Müller afviser over for Finans at svare på spørgsmål vedrørende selskabernes udvikling og profit i kraft af den geopolitiske situation, forventningerne til igangværende regnskabsår samt udfordringer med de enkelte filialer.


