Dansker vil bygge markant flere elbiler om dagen efter startvanskeligheder
Fisker Inc. skruer op for produktionen af elbiler i årets sidste måneder. Det sker efter måneder med forsinkede leverancer.
Bilvirksomheden Fisker Inc., som er opkaldt efter den danske stifter og adm. direktør Henrik Fisker, gearer op og varsler, at produktionen af elbilen Fisker Ocean vil stige fra 180 til 300 biler per dag i sidste kvartal i 2023. Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.
Det sker efter startvanskeligheder hos elbilfirmaet, som flere gange er blevet forsinket og har måtte udskyde leveringen i månedsvis.
De første Fisker-elbiler blev leveret i begyndelsen af maj, men noget tyder dog på, at der måske stadig er lang vej igen, før alle de bestilte elbiler ruller på vejene.
I februar var der omkring 65.000 forudbestillinger af Fisker Ocean-bilen, som Finans tidligere har beskrevet. Og den 4. september var der blevet bygget 3123 biler, fremgår det af meddelelsen fra Fisker Inc.
»Vi vil gerne takke alle for deres tålmodighed, nu hvor vi går i gang med at øge produktionen af Fisker Ocean-bilen denne måned og gennem fjerde kvartal,« udtaler Henrik Fisker, bestyrelsesformand og adm. direktør.
Bilerne skal leveres til flere lande i Europa samt Storbritannien, Canada og USA.
Ifølge pressemeddelelsen har 450 Fisker Ocean-biler fundet hjem til deres ejere i USA, mens yderligere 1500 er i gang med at blive fragtet til USA.
Europa har fået modtaget knap 1000 biler, hvoraf 325 er leveret til kunderne. Danmark er Fiskers største europæiske marked, hvad angår forudbestillinger, har den danske elbildirektør tidligere udtalt. Præcis, hvor mange biler, der skal køre på de danske veje, er dog uvist.
Mens 5000 Ocean One-biler forventes at være klar til levering ved udgangen af september, kan leveringen godt strække sig ind i oktober, advarer virksomheden.
De forsinkede leverancer af Fisker Ocean-bilerne er blevet beskrevet i medierne flere gange. Ifølge erhvervsmediet Bloomberg har der været problemer med elbilens software, hvilket skulle være årsagen til forsinkelserne. Det har Fisker dog afvist.
Siden skrev Børsen, at der ikke var blevet betalt afgift på den første Fisker-bil i Danmark. Det fik bilen til at blive omregistreret med en ny salgspris, så der var betalt registreringsafgift på 57.744 kr.
Fisker Inc. er børsnoteret i USA, hvor kursen det seneste år er faldet med knap 29,7 pct. Aktien er faldet med 9,3 pct. for året.



