Fortsæt til indhold

Tøjchef med 750 butikker i Europa: Klassisk, gammeldags detailhandel driver væksten

Finn Poulsen, der står i spidsen for Only Stores i Bestseller-koncernen, holder fart i ekspansion og en offensiv i Europa. Det sker, selv om dele af tøjsalget aktuelt præges af et pres med butikslukninger og konkurser.

Finn Poulsen er adm. direktør samt partner i modeselskabet Only Stores/Bestseller Retail Europe/Only Stores. Foto: PR Only Stores
Erhverv

Uagtet at der flere steder i Europa meldes om hårdt pres på salget både online og i fysiske butikker, fortsætter den danske modekæde Onlys Stores med ekspansion. Det sker gennem åbning af endnu flere fysiske butikker og dermed en offensiv.

Only Stores, der er del af Bestseller-koncernen, har 750 fysiske butikker i 15 lande. Kæden åbnede i det forskudte…

Artiklens emner
Detailbranchen
Modebranchen