Fortsæt til indhold

Kæmpe boom i luksus-shopping er forbi

En kæmpe efterspørgsel på bl.a. dyre scweizer-ure - som Rolex og Audemars Piguet - er stilnet markant af. En af synderne er en skrøbelig økonomi.

Storhedstiden for køb af dyre schweizer-ure er forbi. Arkivfoto: Philip Davali
Erhverv

I tre år oplevede ikoniske urmærker som Rolex og Audemars Piguet et kæmpe boom i efterspørgslen på deres ure.

Det begyndte under coronapandemien og fortsatte efterfølgende. Velhavende forbrugere begyndte - angiveligt - at sidde hjemme og dyrke behovet for dyre luksusvarer til håndleddet.

Men den tid er forbi, og det skyldes både skrøbelig økonomi, høje renter, prisstigninger og øget produktion.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Urproducenterne har set efterspørgslen dale de seneste måneder. Ligesom prisen på videresalg af luksusurene også er faldet.

Det står i kontrast til sidste år, hvor den schweiziske ureksport nåede et rekordniveau på 28,5 mia. dollars - svarende til knap 200 mia. danske kr.

Til Bloomberg fortæller den adm. direktør for Audemars Piquet, Francois-Henry Bennahmias, at det boom, som branchen oplevede sidste og forrige år, var »udenfor normen«, og at det nok aldrig kommer til at ske igen.

Nedgangen inden for salg af dyre ure er en del af fortællingen om en voksende svaghed i den generelle sektor for luksusvarer.

Det amerikanske erhvervsmedie beskriver også, hvordan selskaber som LVMH, der ejer f.eks. Louis Vuitton og Dior, og Gucci-ejer Kering SA ser en nedgang i deres salgstal.

Også her bebrejdes forbrugernes bekymringer over inflation og recession. Hvis bekymringen fortsætter, kan det underminere prissætningskraften hos de store mærkevare-brands, og samtidig presse deres overskud gevaldigt ned.

Artiklens emner
Modebranchen
Detailbranchen