Den kommende uge: Her er dine fikspunkter i nyhedsstrømmen
Uge 51
I den kommende uge holder Dansk Industri og Moderaterne energikonference. Politisk leder og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) og klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) er blandt deltagerne, hvor fokus vil være på det potentiale og de udfordringer, dansk energi står over for.
Senere på ugen ventes EU-domstolen at afsige dom i sag mod Danmark om rastepladser. Sagen er anlagt af EU-Kommissionen selv, hvor Danmark beskyldes for at begrænse udenlandske chaufførers muligheder for at køre i Danmark. Stridens æble er en dansk regel om, at lastbiler højst må parkere 25 timer på offentlige rastepladser. Den regel bidrager ifølge Kommissionen til at hindre udenlandske chauffører i at holde det lovpligtige lange ugentlige hvil på 45 timer.
På Finans glæder vi os til at forsyne dig med nyheder, perspektiv og analyse fra den kommende uge i dansk erhvervsliv.
Mandag d. 18. december
- Erhverv: Moderaterne og DI holder energikonference. Her vil fokus være på det potentiale og de udfordringer, dansk energi står over for.
- Indland: Møde om SU
- Kriminal: Sag mod formodet hovedmand bag bestikkelse i Forsvaret
Tirsdag d. 19. december
- Erhverv: Per Aarsleff kommer med årsrapport
- Statistik: Nyt fra Danmarks Statistik: Forbrugsundersøgelsen, 2022.
Onsdag d. 20. december
- Udland: Læger i England har varslet, at de endnu engang strejker
- Statistik: Europæisk købekraftsundersøgelse - prissammenligninger 2022
- Kriminal: Ventet dom i strafankesag mod Field’s-gerningsmand
- Kriminal: Byretten i Aarhus behandler onsdag og torsdag retssagen mod den 60-årige kendis-frisør Dennis Knudsen, der er tiltalt for vold mod en ansat ved Molslinjen, for vanvidskørsel på havnen i Aarhus, og for hærværk mod bommene af ved færgelejet og tre af rederiets computere.
Torsdag d. 21. december
- Erhverv: Nike kommer med halvårsregnskab.
- Udland: I sagen mellem det etablerede fodboldforbund Uefa og den nye European Super League afsiges der i dag dom ved EU-domstolen. European Super League mener, at Uefa har udnyttet, at organisationen har et ulovligt monopol til at knuse initiativet.
- Udland: EU-Domstolen afsiger dom i en sag, som EU-Kommissionen har anlagt mod Danmark for at begrænse udenlandske chaufførers muligheder for at køre i Danmark.
Fredag d. 22. december
- Erhverv: Manchester United Plc kommer med regnskab for 1. kvartal.
- Statistik: Danmarks Statistik udgiver rapport om nyregistrerede motorkøretøjer november 2023
- Udland: Det er dagen for den særlige juleudgave af det spanske nationale lotteri. Den samlede præmiepulje er typisk på omkring 20 milliarder kroner. Hovedpræmien - kaldet ”el Gordo” (”den fede”) - er på 4 millioner euro (ca. 30 millioner kroner).
Redaktionen



