Modebrandet PBO Group gik konkurs - 10 dage efter er det genopstået
En anden modeaktør har sikret det danske brand overlevelse.
Den danske modevirksomhed PBO Group, der står bag mærker som Heartmade, Philosophy Blues Original og Rue de Femme, har haft det svært.
Siden 1994 har selskabet solgt tøj til danskerne, men for nyligt måtte den mangeårige modevirksomhed sluge en konkurs som følge af manglende likviditet og faldende salg, der ifølge kurator Christian Jul Madsen fik PBO Group til at indgive en konkursbegæring.
Det blev dog ikke dødsstødet for den knap 30 år gamle virksomhed.
Christian Jul Madsen fortæller, at PBO Group siden konkursen har været en ombejlet spiller. Flere forskellige aktører har meldt sig som interesserede købere, og nu er det lykkedes at sælge PBO Group til en aktør indenfor modebranchen.
Kuratoren vil dog ikke oplyse, hvem der har købt aktiviteterne ud af konkursboet.
»Virksomheden er blevet solgt stort set intakt på 10 dage. Det betyder, at det PBO vil blive drevet videre med få tilpasninger og størstedelen af de mere end 40 medarbejdere. Jeg kan ikke sige, hvem der har købt brandet og til hvilken pris, men det er en meget fornuftig pris,« siger Christian Jul Madsen.
Ifølge cvr-registeret har den danske modevirksomhed Danish Fashion ApS, der står bag bl.a. modebrandet Bruuns Bazar, dog netop oprettet et selskab med navnet PBO A/S. Fredag har adm. direktør Thomas Bæch bekræftet, at selskabet skal bruges til at drive PBOs tre brands videre.
Han vil fremover også stå i spidsen for PBO Group.
»PBO Group er en stærk spiller i branchen. Firmaets brands har et kompromisløst og stærk udtryk, med smukke designs, flotte kvalitetsprodukter og dedikerede medarbejdere. Jeg glæder mig meget til at påbegynde dette spændende kapitel i det nye set-up,« udtaler Thomas Bæch.
PBO Group havde i seneste regnskab et beskendt overskud på 500.000 kr. Årene inden tabte selskabet millioner, og man skal helt tilbage til 2017/2018, førend det danske modebrand kunne fremvise millionoverskud.
Selskabet har løbende udvidet mere flere brands og sælger til store dele af Europa.
Det er ejet og drevet af Helle Tønder Jørgensen, der tiltrådte i 2020 efter den tidligere ejer Mogens Jørgensen havde stået i spidsen for brandet i omkring 20 år. Virksomheden holder til i Aarhus.
Ifølge Christian Jul Madsen er PBO Group langt fra den eneste modevirksomhed, der har haft det svært.
»Min opfattelse er, at det salget generelt er faldende i tøjbranchen. Det er ikke længe siden, at brandet Minimum også var under konkurs, og vi ser flere steder, at modevirksomhederne har det svært,« siger han.
Også modevirksomheden Minimum blev reddet fra konkurs. Det skete ikke en gang to uger efter, at selskabet gik konkurs. Det er modekoncernen Claire Group, som har overtaget Minimum.
Claire Group står bl.a. bag tøjmærkerne Claire, Woodbird og Grunt.
Minimum står bag Minimum Female, Minimum Men og Moves.


