Fortsæt til indhold

Hovedkilde ville have dokumentarserie standset: Nu har TV2 fået grønt lys fra domstolene

Østre Landsret har mandag taget stilling til en dokumentarserie, som seriens hovedkilde har forsøgt at få stoppet.

Østre Landsret har taget stilling til, om TV2 må sende en dokumentarserie, der skulle bringe en række afsløringer, hvor hovedkilden vil have udsendelserne bremset med et fogedforbud. Foto: Mads Nissen
Erhverv
Artiklen opdateres

Østre Landsret har mandag givet grønt lys til, at en spektakulær dokumentarserie kan sendes på TV2.

Det fremgår af en kendelse fra retten, efter at seriens hovedkilde har forsøgt at få nedlagt forbud mod, at programmerne vises.

Kilden har fortrudt sin medvirken som muldvarp i serien, hvor vedkommende optræder med skjult kamera i den kriminelle underverden.

Østre Landsret begrunder sin kendelse med, at muldvarpen foretager skjulte optagelser af møder med »banderelaterede personer, forretningsmænd og advokater om hvidvask, svindel med forurenet jord og anden kriminalitet med henblik på at belyse samspillet mellem den kriminelle underverden og den etablerede forretningsverden i Danmark om alvorlig samfundsskadelig kriminalitet.«

»Landsretten finder, at udsendelsernes tema må anses for at være af meget væsentlig samfundsmæssig interesse,« fremgår det.

Københavns Byret har tidligere taget stilling i fogedsagen og givet TV2 medhold.

Det fremgår af Østre Landsrets kendelse, at muldvarpen bl.a. har argumenteret for at stoppe dokumentaren ved at henvise til sin egen sikkerhed. Ifølge kilden eksisterer der således en alvorlig trussel mod personens »liv, helbred og velfærd«, hvilket skal være understøttet af Certa og Københavns Politi.

Certa er et sikkerhedsfirma stiftet af den tidligere chef for Politiets Efterretningstjeneste Jakob Scharf.

Kilden hævder desuden selv at blive udsat for »alvorlige, usande og ærekrænkende udsagn« i dokumentaren.

Ifølge landsretten har kilden dog selv løbende samtykket til at medvirke i serien og til dens offentliggørelse, og personen optræder undervejs med eget billede uden sløring.

»A (kilden, red.) må endvidere anses for at have givet samtykke med fuld bevidsthed om den betydelige sikkerhedsmæssige risiko, A’s medvirken ville indebære for A, ligesom A har været fuldt ud bevidst om, hvilke emner optagelserne angik,« fremgår det af den anonymiserede kendelse.

Retten peger desuden på, at TV2 har tilbudt kilden beskyttelse, og truslen mod kildens liv er opstået som følge af, at TV2 har opsøgt de personer og virksomheder, der ufrivilligt medvirker i dokumentarserien.

Derefter er det sandsynligvis blevet almindeligt kendt i de kriminelle miljøer, at kilden har virket som muldvarp, vurderer retten:

»Det kan ikke antages, at en undladelse af at offentliggøre tv-dokumentarserien eller en sløring af A vil kunne ændre herpå,« hedder det.

Både politiet og Certa har ifølge kendelsen »iværksat foranstaltninger med henblik på at beskytte A’s liv, helbred og velfærd«, og det er »ikke sandsynliggjort, at de iværksatte foranstaltninger ikke er effektive og tilstrækkelige«.

Retten afviser desuden, at der er ført bevis for, at dokumentarserien indeholder ærekrænkende injurier mod kilden.

Kilden har angiveligt lovet ikke selv at begå noget kriminelt i forbindelse med serien, men retten vurderer, at der er opstået så betydelig tvivl om kildens ageren, at TV2 har en anerkendelsesværdig interesse i og journalistisk forpligtelse til at belyse det.

Allerede søndag kunne Børsen og Finans afsløre, at en af landets mest fremtrædende konkursadvokater, Nicolai Dyhr, er fortid i advokatfirmaet Horten som følge af dokumentaren.

Han er en af de personer, der bliver filmet, mens han holder møde med muldvarpen og to personer i økonomiske problemer.

Ifølge en pressemeddelelse fra Horten kommer Nicolai Dyhr i udsendelsen med udtalelser og forslag, som firmaet tager skarpt afstand fra, og som er uforenelige med firmaets værdier.

Børsen har beskrevet, at det i dokumentaren fremstår, som om Nicolai Dyhr som kurator bl.a. kan være med til at begrave problematisk bilagsmateriale.

Nicolai Dyhr har afvist, at han har gjort noget ulovligt, og fastholder, at han talte mulige klienter efter munden i et forsøg på at blive valgt som kurator.

Mads Brügger, der til daglig er direktør og ansvarshavende chefredaktør på Frihedsbrevet, er vært i serien, der er blevet til i et samarbejde mellem TV2, produktionsselskabet Wingman Media og NRK.

Serien har titlen »Den sorte svane«, og ifølge TV2 er der blevet arbejdet på projektet i flere år.

»Den sorte svane er et enestående journalistisk arbejde, som vores dokumentarfolk har arbejdet intensivt på i flere år. Et projekt af denne karakter har stillet redaktionen i sikkerhedsmæssige og etiske dilemmaer undervejs, men tilbage står, at vi sidder med nogle oplysninger, som er så væsentlige, at vi er nødt til at bringe det. Vi har været gennem to retsinstanser med spørgsmålet om vores publicering, og nu er det nødvendigt, at hele Danmark ser den alvorlige og særdeles samfundsskadelige kriminalitet, vi kan dokumentere,« siger TV 2s nyhedsdirektør Ulla Pors Nielsen i en pressemeddelelse.

Serien vil offentliggjort på TV2 og TV2 Play fra tirsdag.

Finans arbejder på at få en kommentar fra hovedkildens advokat Carlo Siebert.

Opdateres...

Artiklens emner
Advokatbranchen
TV 2