Nystartet produktionsselskab lander overskud i første år
Produktionsselskabet Missing Media har fået overskud allerede i første regnskabsår.
Allerede i første driftsår er det lykkes for det nystartede produktionsselskab Missing Media at lande et overskud på 675.000 kr. efter skat. Det skriver MediaWatch.
Af det for nyligt aflagte regnskab fremgår det, at produktionsselskabet kommer ud af 2023 med en egenkapital på 715.000 kroner og en samlet gæld på 191.000 kr.
Bag selskabet står tv-vært Kristian Bech og producent Rune Vesterlund. De to oprettede i januar sidste år selskabet med henblik på at videreudvikle tv-programmet ”Som sunket i jorden”, hvor Kristian Bech forsøger at løse mysterier om forsvundne danskere. Det fortalte makkerparret dengang til MediaWatch.
Regnskabet viser desuden, at Missing Media har haft en bruttofortjeneste på lidt over 3 mio. kr. i 2023. Når lønnen til selskabets fem ansatte er trukket fra, lander driftsresultatet på knap 866 mio. kr.
Størstedelen af udbyttet er forslået til at blive ført videre ind i selskabet.
