15 år efter exit: Nu vender en af verdens største pizzakæder retur til Danmark
En ukendt kapitalfond vil åbne 40 nye Pizza Hut-restauranter i Danmark.
I over et årti har én af verdens største pizzakæder været forsvundet herhjemme. Økonomien holdt ikke, og den sidste pizzaovn blev slukket i 2009.
Men nu - knap 15 år senere - har den milliardstore amerikanske kapitalfond Directional Capital føjet et nyt kapitel til historien om Pizza Hut i Danmark.
Alene i år vil kapitalfonden åbne 20 franchise-restauranter i Danmark, og over de næste fem år skal antallet fordobles. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Pizza Hut.
En af restauranterne kommer til at åbne på Falkoner Allé på Frederiksberg, viser et billede i pressemeddelelsen. En anden Pizza Hut åbner i Tarupcenteret i Odense. Det bekræftede boligselskabet Cityhuset, der ejer Tarupcenteret, over for Finans tidligere på året.
Og de to nye restauranter har én ting til fælles – lokalerne har tidligere lagt hus til en anden amerikansk pizzakæmpe.
Begge steder holdt Domino’s nemlig til, før kæden lukkede sine danske afdelinger. Ifølge boligselskabet Cityhuset, der ejer Tarupcenteret, har Pizza Hut overtaget alle Domino’s danske lokaler på én gang.
Den udmelding afkræfter Pizza Hut dog selv.
»Vi kan dog bekræfte, at vi med succes har sikret flere lokationer (fra Domino’s, red.), som vi ser frem til at afsløre i den nærmeste fremtid,« lyder det i en mail til Finans.
Man vil »dele mere detaljeret information om de specifikke steder og åbningsdatoer, når vi nærmer os den store åbning,« lyder det videre fra Pizza Hut.
Over for Finans har Cityhuset tidligere bekræftet, at det er selskabet Nordic Holdco Aps, som har fået lejemålet i Tarupcenteret.
Det fremgår af CVR-registeret, at Caroline Malanga og Marco Moretto, der begge har højtstående roller i Pizza Huts europæiske afdeling, i april trådte tilbage som direktører i Nordic Holdco.
Ved samme lejlighed tiltrådt ejerne af kapitalfonden Directional Capital, Corey Printup og Dwayne Boothe, direktørposterne i selskabet. Samtidig fremgår det, at de to kapitalfondsejere hver ejer 50 pct. af Nordic Holdco.
Af pressemeddelelsen fremgår det desuden, at Directional Capital har ansat en ny vicedirektør og personalechef til at udvikle selskabets Pizza Hut-forretning i Europa.
»Vores ekspansionsindsatser er rettet mod at blive den største restaurant-franchisetager på det europæiske marked,« siger den nye vicedirektør, Lee Millman.
Directional Capitals købte også i april det svenske selskab NRG Pizza AB og retten til at drive Pizza Hut-brandet i Sverige.
Og ifølge pressemeddelelsen fra Pizza Hut ser man »en lovende markedsmulighed« i Danmark.

