Fortsæt til indhold

Stifter om fem år med underskud i plantesats: Vores ejere ryster ikke på hånden

Organic Plant Protein har samlet tabt over 45 mio. kr. på fem år, men stifter og øvrige ejere holder fortsat liv i selskabet med store ambitioner: ”Endnu et positivt og vigtigt skridt.”

"Bundlinjen er et naturligt resultatet af, at vi har investeret så stort fra start. Det har vi tænkt hele tiden, og det vores partner Danish Agro også,” siger stifter og formand Ulrich Kern-Hansen og understreger, at bestyrelsen er fuldt tilfreds med den retning, tingene udvikler sig. | Foto: Finn Frandsen
Erhverv
FødevareWatchJENS STAVNSBJERG

Stifteren har sagt det før og gentager nu i et netop offentliggjort regnskab, at Organic Plant Protein er et vækstselskab med storskalaproduktion og høj vækst for øje.

Tabet på næsten 10 mio. kr. i det skæve regnskabsår 1. juli 2023 til 30. juni 2024 og det samlede tab over fem år på 45 mio. kr. er ikke noget, der ifølge ledelsesberetningen ødelægger stemningen.

Hverken for stifter, formand og majoritetsejer Ulrich Kern Hansen eller for den øvrige ejerkreds, der tæller de ca. 9000 landmænd i andelsselskabet Danish Agro.

”Omsætningen er vokset med 42 pct. og bruttofortjenesten tæt på 50 pct. Det kan man ikke være utilfreds med. Bundlinjen er et naturligt resultatet af, at vi har investeret så stort fra start. Det har vi tænkt hele tiden, og det har vores partner Danish Agro også,” siger Ulrich Kern-Hansen og understreger, at bestyrelsen er fuldt tilfreds med den retning, tingene udvikler sig.

”Vi forventer stadig breakeven indenfor to år.”

Ingen smertegrænse

De økonomiske hovedtal markerer i bund og grund ”endnu et positivt og vigtigt skridt” i udviklingen af virksomheden i Hedensted, hvor danske, økologiske bælgfrugter bliver til blandt andet proteinmel, der sendes ud til store, europæiske kødproducenter.

En branche, formand Ulrich Kern Hansen kender fra sin tid som stifter og direktør af det økologiske kødpålægselskab Hanegal, som han siden har solgt. Han er overbevist om, at han også kan få succes med den relativt nye plantesatsning, og det mener Danish Agro også, fortæller han.

”Danish Agro er en stor koncern inden, som har taget en strategisk beslutning om at positionere sig inden for det nye område. Det er så stor en spiller, at det er strategien, det handler om, og så må man leve med de bump, der er på vejen.”

Der er umiddelbart ingen smertegrænse for satsningen på planteproteinet, fortæller formanden på egne og de øvrige ejeres vegne.

”Vi ville ikke selv kunne bære det hele vejen, og skulle det tage fire-fem år at nå breakeven, tror jeg ikke, Danish Agro skulle ryste på hånden, for vores produkter er konkurrencedygtige på det internationale marked.”

Det handler om at have kanonerne klar, når det store gennembrud kommer, siger Ulrich Kern-Hansen:

”Det er den teknologiske udvikling, der driver markedet internationalt. Der er mange flere bud på løsninger end for fem år siden, så det er et hårdere marked at operere i. Alle forventer, der kommer det helt store gennembrud for alternative proteiner, som skal overtage for de animalske, og hvem står så med leverancerne der?”

Nye produkter på gaden

Den positive indstilling trods fortsat tab bygger ledelsen på flere ting og på konkret handling i det skæve regnskabsårs forløb.

Ejerne har skudt omkring 10 mio. kr. ind i selskabets egenkapital for at holde fabrikken oven vande.

Gælden er næsten halveret fra 34,5 mio. kr. sidste år til 18,6 mio. kr. i 2023/24.

Ledelsens forventer stor vækst i både omsætning og antal kunder på eksportmarkeder og til den danske foodservicebranche.

Der er ”investeret ekstraordinært meget i produktudvikling”, og der er lanceret to nye produktserier med forbedret ernæringsværdi og forbedret optagelighed, der kan ramme nye kunder.

”Vi er konkurrencedygtige, fordi vi har kapaciteten, og fordi vi på nuværende tidspunkt har nogle af de bedste løsninger inden for den kategori, nemlig tørteksturerede produkter, som jeg stadig tror vil være én af de mest relevante proteinkilder i industrien.”

70 pct. af salget går til industrien, dernæst er europæiske foodservicevirksomheder den næststørste kategori i kundeporteføljen, mens der også er salg til detail.

Fra foodserviceselskaberne ryger produkterne videre til særligt de offentlige køkkener, som ofte er hjulpet på vej af politiske målsætninger om planter, økologi, klima og sundhed.

Sundhedsdebat kan rykke

Både i danske medier, udenlandske medier og på fødevaremesser er der kommet en ny dagsorden, som Ulrich Kern-Hansen ser et potentiale i: debatten om ultraforabejdede fødevarer.

En debat, der betyder, at korte ingredienslister, mild forarbejdning og høj ernæringsværdi får stigende betydning, skriver han i ledelsesberetningen.

Han udfolder hans argument over for FødevareWatch:

”Det vil helt bestemt gavne os, fordi størstedelen af de produkter, vi konkurrerer med, er baseret på noget proteinmel, man kalder proteinisolat. Vores produkter er et proteinkoncentrat. Isolaterne kommer fra en hårdere, kemisk forarbejdning af råvaren, og vores er en mildere, mekanisk forarbejdning.”

Det er ikke nævnt i årsrapporten, men Ulrich Kern Hansen har også tidligere fortalt om en kommende dokumentar, der kan skabe stor værdi for selskabet på særligt eksportafsætningen.

Dokumentaren er en opfølger på ’The Game Changers,’ der handler om plantebaseret kost i forbindelse med eliteidræt af forskellig slags - som er set mere end 250 mio. gange siden første visning i september 2019. Ifølge de seneste meldinger vil dokumentaren blive offentliggjort i første kvartal af 2025.

”Det betyder rigtig meget i udlandet, når vi sidder i forhandlinger, at folk har noget kendskab til os og vores produkt. Vi forventer faktisk at få et rygstød fra dokumentaren, og det betyder særligt noget for de nye løsninger, vi kommer med nu,” sagde Ulrich Kern-Hansen i september med henvisning til den ernæringsmæssige profil i ingredienserne.

Artiklen er publiceret i samarbejde med FødevareWatch

Artiklens emner
Fødevareindustrien
Organic Plant Protein