Fortsæt til indhold

DR begyndte i en omvendt flødebolle

Når DR den 1. april runder 100 år, kan institutionen, lytterne og seerne se tilbage på en meget lang historie. Inspireret af BBC opstod Statsradiofonien i 1925, og derfra fik institutionen mere og mere betydning – både for den enkelte dansker og for samfundet.

I midten ses kammersanger Emil Holm i et af DR's første studier. Han var Statsradiofoniens første leder. Foto: Tage Christensen/Ritzau Scanpix
Erhverv

Efter at den danske ingeniør og opfinder Valdemar Poulsen i samarbejde med ingeniøren Peder Oluf Pedersen i 1902 havde udviklet den såkaldte buegenerator, blev det muligt at sende trådløs telegrafi og senere radio.

I både ind- og udland satte den epokegørende opfindelse i årene, der fulgte, gang i adskillige primitive radiostationer, og i 1924 gik det, der siden blev Danmarks Radio – i dag DR – i luften.

Og det skete i en omvendt flødebolle.

Artiklen er publiceret i samarbejde med Jyllands-Posten.
Artiklens emner
TV-Avisen
TV 2