Fortsæt til indhold

Nordea opfordres til helt at droppe sorte udlån og investeringer

Akademikerpension og Mellemfolkeligt Samvirke stemmer på dagens generalforsamling i Nordea for et aktionærforslag, der skal sætte en stopper for bankens udlån til og investeringer i fossile selskaber på jagt efter nye olie- og gasfelter.

Nordea afholder torsdag bankens årlige generalforsamling i den finske hovedstad Helsinki. Her skal aktionærerne bl.a. stemme om et forslag om skrappere krav til bankens udlån til og investeringer i fossile selskaber. Bankens bæredygtighedschef Anja Hannerz tror dog på et nej til forslaget. Foto: Nordea.
Erhverv

Nordea bør for bestandigt droppe bankens sorte udlån og investeringer.

Det er opfordringen fra Akademikerpension og NGO’en Mellemfolkeligt Samvirke, der vil have Nordea til helt at stoppe med at kaste penge efter fossile selskaber, der i strid med anbefalingerne fra det Internationale Energiagentur (IEA) udvider produktionen af olie, kul og gas.

»Banker…

Artiklens emner
Mellemfolkeligt Samvirke
IEA